BEZPIECZNE WAKACJE 2020

Kontrole prędkości samochodów i trzeźwości kierowców, sprawdzanie prawidłowości przewozu pasażerów, czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników zorganizowanego wypoczynku, patrolowanie terenów przywodnych, służby na wodzie, kontrole łodzi i sterników, przypominanie o obowiązujących przepisach i wyciąganie konsekwencji wobec tych, którzy je łamią – to tylko ogólny zarys zadań, jakie mają do wykonania policjanci przy okazji rozpoczynających się wakacji. Wszystko w trosce o to, by przebiegły one bezpiecznie.

Tegoroczne wakacje są zdecydowanie inne od tych, które znamy z poprzednich lat. Wynika to pandemii koronawirusa. W tym roku wszyscy musimy uważać na to nowe zagrożenie, musimy być ostrożni i odpowiedzialni. Oprócz stosowania się do ogólnych zasad bezpieczeństwa podczas podróży czy wypoczynku nad wodą, musimy stosować się do ograniczeń związanych z COVID-19.

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że obecnie w otwartej przestrzeni nie musimy zasłaniać ust i nosa jedynie pod warunkiem zachowania dwumetrowego odstępu od innych. Maseczki są konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych m.in. w sklepach, autobusach czy tramwajach.

Jak co roku podczas codziennych patroli policjanci będą dbać o nasze bezpieczeństwo ale również reagować wobec osób, które korzystając z czasu wolnego nie przestrzegają obostrzeń związanych z COVID-19. Stosujmy się do poleceń funkcjonariuszy, bo przecież chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Przed wyjazdem pomyślmy o właściwym zabezpieczeniu naszego mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte ponieważ najczęściej w ten sposób złodzieje dostają się do naszych domów. Zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, galeriach handlowych, pociągach i autobusach.

Jak zapowiedziała kom. Ewa Szczepanek z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie:

– Policjanci będą nawiązywać współprace i pozostawać w stałym kontakcie z organizatorami grupowego wypoczynku dzieci i młodzieży w regionie. Wspólnie z przedstawicielami innych uprawnionych podmiotów będą odwiedzać te miejsca, by sprawdzić czy nie dochodzi do jakichś zagrożeń dla uczestników, czy uchybień ze strony organizatora w związku z obowiązującymi przepisami.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników takich wyjazdów, a w szczególności dzieci i młodzieży, funkcjonariusze przygotowali wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

 – Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości

– informuje mł. insp. Mariusz Tański Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.

 

W wakacje 2019 roku policjanci na Warmii i Mazurach odnotowali 289 wypadków drogowych, w których zginęło 31 osób, a 358 zostało rannych. Ponadto byli wzywani do 3390 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili ponad 1000 kierujących pod wpływem alkoholu.Tak jak w zeszłym roku, tak i tym razem na policyjnych stronach internetowych opublikowana zostanie Mapa Wypadków Drogowych. W wakacje 2019 roku spotkała się ona z pozytywnym odbiorem społecznym. Dlatego też zdecydowano się na jej kontynuację w roku bieżącym. Każdego dnia, przez okres wakacji, prezentowana będzie mapa z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym roku, nową funkcjonalnością mapy jest możliwość uzyskania dodatkowych informacji o zdarzeniu tj. rodzaju zdarzenia oraz liczbie zabitych z podziałem na użytkowników dróg.

W wodach Warmii i Mazur podczas ubiegłorocznych wakacji życie straciły 32 osoby. Niezmiennie winne jest temu przede wszystkim przecenianie własnych możliwości przez osoby kąpiące się, korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych, dzikich plaż, a także wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Aby zapobiegać tego typu tragicznym wypadkom jak co roku policjanci biorą udział w ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” organizowanej pod patronatem i z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do akcji aktywnie włączyli się wszyscy policjanci, a w szczególności profilaktycy oraz dzielnicowi, którzy radzą, uczą i ostrzegają, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą i korzystać z jej uroków, unikając potencjalnych zagrożeń.

Policyjni wodniacy w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 16 nietrzeźwych sterników łodzi motorowych, 4 sterników łodzi motorowych w stanie po użyciu alkoholu oraz 17 osób nietrzeźwych na innych jednostkach pływających (niebędących pojazdem mechanicznym). W tym roku również będą prowadzić kontrole jednostek pływających, by zapobiegać w ten sposób niebezpiecznych zdarzeniom na wodzie, spowodowanym przez nieodpowiedzialnych użytkowników sprzętu wodnego.

Liczba zadań stawianych przed policjantami w trosce o bezpieczeństwo jest duża, a ich realizacja wymaga wiele pracy i poświęcenia. Jednak cała ta praca pójdzie na marne, jeżeli my wszyscy – ci w mundurach i ci bez – nie podejmiemy współpracy. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. To co pozwoli osiągnąć jego wysoki poziom, to odpowiedzialne społeczeństwo, szanujące przepisy prawa, reagujące na wszelkie przejawy jego łamania i współpracujące ze wszystkimi instytucjami, odpowiedzialnymi za niesienie pomocy innym i wyciąganie konsekwencji wobec tych, którzy nie szanują praw i zasad.

Wszyscy zadbajmy o to, by były to bezpieczne wakacje!

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.