CZASOWA ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU ,,WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 2023’’

Dzień Wszystkich Świętych dla wielu osób to czas porządków, podróży i zadumy. Dla policjantów to czas wzmożonej pracy. Policjanci powiatu ostródzkiego zadbają o bezpieczeństwo podróżujących i odwiedzających cmentarze. Zarówno w Ostródzie jak i w Morągu w rejonach cmentarzy wprowadzone zostały zmiany w organizacji ruchu. Działania policjantów będą trwać od 31 października do 2 listopada.

We wtorek (31.10.2023r.) policjanci w całym kraju rozpoczną działania kontrolno-prewencyjne związane z Dniem Wszystkich Świętych. Funkcjonariusze wspierani przez przedstawicieli innych służb, będą dbać o bezpieczeństwo podróżujących i odwiedzających cmentarze. Będą służyć pomocą wszędzie tam, gdzie będzie ona potrzebna.

OSTRÓDA: Zmiana organizacji ruchu drogowego w dniach od 31 października 2023 r. od godz. 15:00 do 2 listopada 2023 r. do godz. 08:00

W obrębie ulic Olsztyńskiej i Spokojnej w Ostródzie wprowadzony będzie ruch jednokierunkowy z kierunkiem ruchu od ulicy Olsztyńskiej do ulicy Osiedlowej.

Na całej długości objazdu cmentarza wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się z tabliczką informującą o odholowaniu pozostawionego pojazdu.

Takie zakazy wprowadzone będą również na ulicy Olsztyńskiej oraz na części ulicy Osiedlowej.

W ciągu ulicy Chrobrego w Ostródzie na odcinku od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Piastowskiej (pierwszy wjazd od ulicy Czarnieckiego) wprowadzone będą również zakazy zatrzymywania się z tabliczką informującą o odholowaniu pozostawionego pojazdu.

MORĄG: Zmiana organizacji ruchu drogowego w dniu 1 listopada 2023 r. od godz. 08:00 do godz. 16:00

Wzorem lat ubiegłych przy nekropoli Dury w kierunku miejscowości Żabi Róg, we wskazanych godzinach będzie wprowadzony ruch jednokierunkowy. Wprowadzone będą również zakazy zatrzymywania się.

 

Kilka podstawowych rad dla kierujących:

  1. Pamiętajmy przede wszystkim, aby dostosować prędkość i sposób jazdy do warunków panujących na drodze. Okres Wszystkich Świętych to czas pogarszających się warunków atmosferycznych – szybko zapadający zmrok, często deszcz i przymrozki to czynniki wymagające od kierujących skupienia i rozwagi, zachowajmy więc ostrożność!
  2. Nie zapominajmy o obowiązku jazdy z włączonymi światłami mijania.
  3. Wyjazdy na groby bliskich to również okazja do spotkań rodzinnych – pamiętajmy, aby nigdy nie wsiadać za kierownicę po alkoholu. Pijani kierowcy będą z całą stanowczością pociągani do odpowiedzialności i eliminowani z ruchu drogowego.
  4. Pamiętajmy o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci (foteliki i podwyższenia). Pasy bezpieczeństwa są najtańszym urządzeniem minimalizującym skutki wypadków drogowych, często ratującym życie, warto więc z nich korzystać.
  5. Nie irytujmy się podczas „korków” – nie tylko nam się spieszy, a kultura i zdrowy rozsądek pomogą bezpiecznie dojechać do celu podróży.
  6. Zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo pieszych, którzy szczególnie po zmroku są niewidoczni na poboczach dróg.

Kilka dobrych rad dla pieszych:

  1. Nie wchodźmy i nie wbiegajmy na jezdnię znienacka bo na śliskiej nawierzchni droga hamowania samochodu wynosi czasem kilkadziesiąt metrów, więc trudno w tych warunkach uniknąć potrącenia,
  2. Przez jezdnię przechodźmy zawsze w miejscach wyznaczonych
  3. Unikajmy „szaro-burych” ubrań, ponieważ jesteśmy w nich zupełnie niewidoczni dla kierowców,
  4. Używajmy elementów odblaskowych w postaci znaczków, naklejek lub wszywek do ubrań, toreb i plecaków.

W domach…

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił. Nie dajmy okazji złodziejom i włamywaczom, którzy mogą chcieć wykorzystać naszą nieobecność w domu.

Na cmentarzach…

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujmy ile pieniędzy mamy przy sobie. Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby. Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie najmłodszych

Na cmentarzach będzie tłoczno. Zdarza się też, że w ogromnym zamieszaniu na cmentarzu tracimy z oczu nasze dzieci. Dobrze jest wcześniej ustalić z maluchami podstawowe zasady zachowania w takich sytuacjach. Przede wszystkim umówmy się, że jeżeli dziecko zgubi się na cmentarzu spotykamy się w jakimś konkretnym, łatwym do rozpoznania miejscu – np. przy krzyżu w centrum nekropolii, albo przy bramie wejściowej. Dzieci przygotowane na tą ewentualność nie wpadają w panikę tylko spokojnie idą w umówione miejsce przekonane, że spotkają tam rodziców. Uczulmy nasze pociechy na kontakty z obcymi, przypomnijmy, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Absolutnie zakażmy wsiadania do samochodu z obcymi i wszelkich kontaktów „w tajemnicy” przed rodzicami. Koniecznie uświadamiajmy naszym dzieciom, że w sytuacji zagrożenia mogą zwrócić się o pomoc do umundurowanych funkcjonariuszy Policji, którzy w tym czasie na pewno pełnić będą służbę w okolicach cmentarzy.

 

Ważne!

Policjanci będą regulować ruchem w miejscach, gdzie będzie to potrzebne.

Pamiętajmy, że należy słuchać policjantów, wykonywać ich polecenia oraz stosować się do wydawanych przez nich sygnałów.

Bezpieczeństwo na drogach naszego regionu to nasze wspólne zadanie.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.