KAMIENIE I KAWAŁKI ZIEMI SPADŁY Z POJAZDU PODCZAS JAZDY

Prawidłowy załadunek i jego zabezpieczenie to podstawa bezpiecznego transportu. Zasady te jasno określone są w kodeksie drogowym. Niestety, niektórzy kierowcy ignorują obowiązujące przepisy. Przykładem może być kierowca ciągnika siodłowego. Z jego pojazdu w czasie jazdy spadały kawałki ziemi oraz kamienie. Świadkiem tej niebezpiecznej sytuacji był policjant w czasie wolnym od służby, który wezwał na miejsce funkcjonariuszy ostródzkiej drogówki.

Pamiętajmy, że przepisy bardzo dokładnie regulują zasady, które powinniśmy przestrzegać. Ważną i pierwszą zasadą jest to, że ładunek nie może spowodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub ładowności pojazdu. Z pewnością ładunek nie powinien też zmieniać położenia, jak wydarzyło się to w przedstawionej powyżej sytuacji ani wywoływać nadmiernego hałasu. Do kierowcy należy, więc odpowiednie zabezpieczenie ładunku (np. pasy, plandeki, itp).

Również, niedopuszczalny jest przewóz śmieci czy materiałów sypkich, które są nieodpowiednio zabezpieczone. Należy także pamiętać, że wszelkie urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa ładunku powinny być chronione przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy. Wszystkie te przepisy, zasady oraz regulacje zawarte są w dziale dot. warunków używania pojazdów w ruchu drogowym (art. 61 Ustawy Prawo o ruchu drogowym). Nagłe przemieszczenie się ładunku i wypadnięcie z auta może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu innych jego użytkowników.

Świadkiem takiej sytuacji, w czasie wolnym od służby, był ostródzki policjant. Do zdarzenia doszło w miniony czwartek na trasie Gierzwałd – Rychnowo. Funkcjonariusz jechał za ciągnikiem siodłowym z którego spadały kawałki ziemi oraz kamienie. Widząc tą niebezpieczną sytuację natychmiast zadzwonił na numer alarmowy w celu wezwania patrolu ruchu drogowego. Mundurowi zatrzymali opisywany pojazd do kontroli. W trakcie interwencji, oprócz naruszenia przepisów o przewozie ładunków na jaw wyszły również nieprawidłowości w wypełnianiu tarcz tachografu. Za popełnione wykroczenia kierowca został ukarany mandatem karnym.

KPP OSTRÓDA

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.