NIE DLA HEJTU I CYBERPRZEMOCY!

Odpowiedzialność prawna nieletnich, hejt w Internecie i cyberprzemoc to ważne tematy, które zostały poruszone na spotkaniu przeprowadzonym przez policjantów z ostródzkiej jednostki policji z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Morągu. Funkcjonariusze uświadamiali uczniów, że cyberprzemoc jest przestępstwem a jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.

We wtorek (16.04.2024r.) policjanci z ostródzkiej jednostki policji spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Morągu. Na spotkaniu funkcjonariusze przekazali piątoklasistom najważniejsze treści związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich w przypadku zaistnienia konfliktu z prawem.

Najdłuższą część spotkania policjanci poświęcili zjawisku cyberprzemocy, hejcie i agresji w Internecie. Uświadamiali, że każdy z użytkowników Internetu może stać się jego ofiarą.

Młodzież została zapoznana z formami cyberprzemocy oraz procedurą postępowania w przypadku dotknięcia tym zjawiskiem. Funkcjonariusze tłumaczyli, że Internet jest przestrzenią publiczną w której, tak jak w życiu realnym – obowiązują normy i zasady. Jednak tylko poprzez odpowiednie korzystanie z sieci mamy wpływ na swoje bezpieczeństwo. Funkcjonariusze zaznaczali, że nie należy nikomu udostępniać swoich haseł dostępowych do posiadanych urządzeń mobilnych, gier czy aplikacji. Przypominali również, że niewłaściwym jest udzielanie informacji nowo poznanym osobom w sieci, chociażby poprzez przekazywanie osobistych i wrażliwych informacji np. adresu zamieszkania lub posiadanych wartościowych rzeczy. Młodzież została uświadomiona również o tym, że nawiązane relacje w sieci nie zawsze mogą być prawdziwe, a osoba znajdująca się po drugiej stronie monitora nie zawsze może mieć dobre intencje.

Poczucie anonimowości w Internecie powoduje chęć włączania się w dyskusje, komentowanie i wyrażanie opinii – a więc jaka jest granica pomiędzy wyrażaniem własnej opinii a obrażaniem, tudzież hejtem? Czy, często nieprzemyślaną publikację zdjęć i filmów można nieodwracalnie usunąć? – Policjanci apelowali aby robić to z pełną rozwagą i odpowiedzialnością, ponieważ z sieci nie łatwo jest ,,wyczyścić’’ niechciane treści.

 

źródło: KPP Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.