NIE MA PRZERWY W WALCE O BEZPIECZNE DROGI

Gdy jedni odpoczywają po tygodniu pracy, inni – a w tym gronie są m.in. policjanci, dbają oto, by weekendowe dni wolne upłynęły bez groźnych sytuacji.

Niestety po przeciwnej stronie spotykają takich, którzy za nic mają bezpieczeństwo swoje i osób w najbliższym otoczeniu. 24 – tylu nietrzeźwych i nieodpowiedzialnych kierowców w ciągu minionego weekendu zatrzymali w wyniku prowadzonych kontroli policjanci na Warmii i Mazurach.

Groźba wysokiej grzywny, utraty prawa jazdy, ograniczenia lub pozbawienia wolności, a przede wszystkim ryzyko utraty zdrowia lub życia – to dla niektórych wciąż za mało, by zniechęcić ich do nieodpowiedzialnych zachowań za kierownicą. Policjanci wobec osób rażąco łamiących przepisy ruchu drogowego stwarzających realne zagrożenie dla innych użytkowników dróg, nie mają taryfy ulgowej.

Elbląg

W miniony weekend (08-10.03.2019) funkcjonariusze z elbląskiego ruchu drogowego przebadali na zawartość alkoholu blisko 600 kierujących. Niestety w tym gronie znalazło się 6, którzy za kierownicę swoich pojazdów wsiadło pod wpływem alkoholu.  Wśród nich 58-latek, który został zatrzymany w Gronowie Górnym, gdy kierował osobowym oplem. Policjanci od razu po otwarciu drzwi samochodu wyczuli od niego alkohol. Badanie alkotestem tylko to potwierdziło. Inny mężczyzna, tym razem 25-letni, kierował VW Polo. Został zatrzymany przez patrol ruchu drogowego w Elblągu przy ul. Łęczyckiej. Alkotest w jego przypadku wykazał 1 promil alkoholu w organizmie. W jeszcze innej sytuacji z prawem jazdy pożegnał się 20 letni mężczyzna, który kierował osobowym mercedesem. Zatrzymano go w sobotę przy ul. Hetmańskiej. Miał w organizmie 0,6 promila alkoholu.

Iława

W Dzień Kobiet pewien 27–latek kierował rowerem, kiedy to do kontroli zatrzymali go iławscy policjanci. Wszystko dlatego, że jechał jedną z dróg w Suszu tzw. „wężykiem” i w pewnym momencie gwałtownie skręcił do bankomatu. W trakcie czynności okazało się, że mężczyzna kierował jednośladem mając ponad 0,8 promila alkoholu w organizmie. Policjanci ustalili, że to nie jedyne przewinienie 27–latka. Mieszkaniec Susza posiadał przy sobie biały proszek zapakowany w folię aluminiową, który po zbadaniu narkotestem okazał się amfetaminą oraz papierosy bez polskich znaków akcyzy. Mężczyzna został zatrzymany. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości rowerem został ukarany mandatem. Natomiast za posiadanie narkotyków oraz papierosów bez polskich znaków akcyzy będzie się tłumaczył przed sądem. Natomiast w Zalewie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 47–latka. Mężczyzna kierował motorowerem. Funkcjonariusze sprawdzili mężczyznę w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że mieszkaniec gminy Zalewo kierował jednośladem mając 0,7 promila alkoholu w organizmie. Policjanci pojazd przekazali osobie wskazanej przez zatrzymanego a 47–latka zwolnili po wykonaniu z nim czynności

Nowe Miasto Lubawskie

W piątek około godz. 13:00 na ul. Grunwaldzkiej w Nowym Mieście Lubawskim policjanci zatrzymali do kontroli kierującego mitsubishi mieszkańca powiatu iławskiego. Mężczyzna miał w organizmie ponad półtora promila alkoholu. W sobotę tuż przed godz. 20:00 w Bielicach dzielnicowi zatrzymali do kontroli rowerzystę, Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 25-latek ma w organizmie ponad pół promila alkoholu. Około godz. 23:30 na ulicy Krótkiej w Nowym Mieście Lubawskim funkcjonariusze zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierowcę. 33-latek miał w organizmie ponad półtora promila alkoholu. W niedzielę około godz. 14:20 w Szwarcenowie dzielnicowi z Biskupca wyeliminowali z dalszej drogi kolejnego nietrzeźwego, 21-letniego kierowcę daewoo. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że miał on w organizmie ponad pół promila alkoholu.

Ostróda

W miniony weekend ostródzcy policjanci skontrolowali 220 kierujących na zawartość alkoholu w organizmie. Niestety nie obyło się bez nieodpowiedzialnych kierowców, którzy prowadzili pojazdy będąc w stanie nietrzeźwości. Tym razem w ręce policjantów trafiło 2 nietrzeźwych kierowców. Jeden z zatrzymanych kierujących miał prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie i bardzo chciał przekonać policjantów, że nie spożywał żadnych trunków. Twierdził, że promile w jego organizmie to sprawka sosu czosnkowego na bazie alkoholu, którego zjadł nadmierną ilość.

Pisz

Policjanci z Pisza w nocy z piątku na sobotę w Białej Piskiej zatrzymali do kontroli drogowej VW Polo. Za kierownicą siedziała młoda kobieta, która jechała sama. Zwróciła ona uwagę funkcjonariuszy swoim zachowaniem. Kobieta zatrzymała się przed skrzyżowaniem i długo na nim stała wielokrotnie rozglądając się pomimo, że nikt w tym czasie nie jechał. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości 25-letniej mieszkanki gminy Biała Piska. Kobieta była trzeźwa. Wiele wskazywało jednak na to, że może znajdować się pod działaniem środków odurzających. Wstępne badanie testerem potwierdziło przypuszczenia funkcjonariuszy. W tej sytuacji pobrana została jej krew do dalszych badań. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy.  Jeśli badania krwi potwierdzą, że 25-latka kierowała volkswagenem będąc pod działaniem środków odurzających grozi jej kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. W niedzielę po godz. 13:00 na terenie gminy Biała Piska patrol zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki Mitsubishi. Kierował nim 32-letni mieszkaniec pobliskiej miejscowości. W trakcie rozmowy funkcjonariusze wyczuli alkohol od kierującego. Sprawdzili zatem jego stan trzeźwości. Badanie wykazało blisko 1 promil alkoholu w organizmie. W dalszej kolejności policjanci zweryfikowali dane personalne 32-latka w policyjnych bazach danych. Ustalili, że mężczyzna ten złamał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Sąd orzekł mu ten zakaz w październiku 2018 roku na okres 4 lat. Niestosowanie się do orzeczonych przez sąd środków karnych jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5. Tego samego dnia po godz. 16.00 patrol drogówki na ul. Rybackiej w Piszu zatrzymał do kontroli rowerzystę. Jego sposób jazdy sugerował, że znajduje się pod działaniem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości 35-letniego mieszkańca Pisza wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Czyn ten jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

Szczytno

W sobotni poranek o godz. 7:20 w Szczytnie na ul. Władysława IV patrol szczycieńskiej drogówki zatrzymał do kontroli kierującego audi. W wyniku badania stanu trzeźwości okazało się, że 26-letni kierowca – mieszkaniec gminy Szczytno – miał w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy. Z kolei o godz. 11:40 również w Szczytnie na ul. Ostrołęckiej funkcjonariusze zatrzymali kierowcę samochodu toyota saris, który podczas badania wydmuchał prawie promil alkoholu. Dodatkowo w wyniku sprawdzenia w policyjnej bazie wyszło na jaw, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Tego dnia policjanci ruchu drogowego szczycieńskiej jednostki policji prowadzili działania „Alkohol i narkotyki”, które miały na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego, jak największej liczby kierujących prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu lub po zażyciu narkotyków. Funkcjonariusze przebadali na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu lub podobnie działającego środka 514 kierujących.

Pamiętajmy !

Alkohol jest substancją psychoaktywną bardzo silnie oddziaływującą na organizm ludzki. Spowalnia działanie układu nerwowego w wyniku czego osoba będąca pod wpływem alkoholu traci zdolność prawidłowej percepcji bodźców wysyłanych zarówno przez sam organizm jak i tych, które docierają z zewnątrz.

Pijani kierowcy to realne zagrożenie na drogach. Są sprawcami wielu kolizji i wypadków, w tym również tych tragicznych w skutkach. Z badań wynika, że większość Polaków zdaje sobie sprawę z zagrożenia jakie na drogach stwarzają pijani kierowcy. Nasze poglądy niestety nie przekładają się na nasze zachowania i wciąż zbyt wiele osób prowadzi samochód lub rower po wypiciu alkoholu. Pamiętajmy, że często prowadzi to do tragedii na drodze.

Nasze prawo określa, że za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo taka osoba będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.