OSTRÓDA: POŻAR SKŁADOWISKA ŚMIECI PRZY UL. PRZEMYSŁOWEJ

Zgłoszenie o pożarze widzianym z S7 strażacy otrzymali około godziny 2:50 w nocy z 14 na 15 maja. Po wstępnym rozpoznaniu sytuacji przez zastępy z Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie okazało się, iż płonie składowisko odpadów przy ul. Przemysłowej. Na miejsce pożaru natychmiast skierowano dodatkowe siły i środki.

Do akcji gaśniczej z ostródzkiej JRG wyjechały trzy samochody ratowniczo-gaśnicze. Alarm pożarowy ogłoszono w ochotniczych strażach pożarnych w Samborowie, Ostródzie, Miłomłynie, Brzydowie, Ornowie i Bynowie. Na miejscu zdarzenia strażacy zastali rozwinięty pożar pryzmy posortowanych śmieci – głównie tworzyw sztucznych, które znajdowały się w kwaterze magazynowej o wymiarach 15×10 metrów. W kolejnych dwóch analogicznych kwaterach również ogień już trawił zgromadzone odpady. W pobliżu pożaru zaparkowanych było kilka samochodów ciężarowych wypełnionych odpadami. Strażacy w pierwszej fazie podali 3 prądy gaśnicze z linii wężowych, w tym jedną w obronie. Zagrożone były dwie kolejne kwatery z odpadami. Równolegle strażacy podjęli ewakuację samochodów ciężarowych.
Okazało się, że dostępne są kluczyki do pojazdów. Wszystkie samochody zostały wyprowadzone przez strażaków poza teren zakładu. Na miejsce akcji przybył st. kpt. Rafał Napiórkowski Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Ostródzie, który przejął dowodzenia nad akcją gaśniczą. Intensywność podawania wody na płonące pryzmy śmieci, wymagała ciągłego uzupełniania samochodów pożarniczych w wodę. Niestety wydajność linii hydrantowej była zbyt mała. Strażacy zorganizowali bufor wodny w postaci dwóch składanych zbiorników wodnych, o pojemności 12 tysięcy litrów każdy. Wdrożona została procedura dowożenia wody.
Pojazdy pożarnicze dowoziły wodę z innych rejonów miasta i zrzucały ją do zbiorników buforowych, a stamtąd woda była pompowana do samochodów pożarniczych, z których poprowadzone były wężowe linie gaśnicze. W dalszej fazie akcji strażacy krok po kroku dogaszali zarzewia ognia. W akcji gaśniczej udział wzięło 12 zastępów pożarniczych, 60 strażaków. Działania gaśnicze trwały blisko 9 godzin.
Opracowanie: kpt. Grzegorz Różański
Poniżej pozostałe zdjęcia:

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.