WYŁUDZALI KREDYTY I FABRYKOWALI DOKUMENTY, ZATRZYMANO ORGANIZATORA

Policjanci z Warmii i Mazur wspólnie z funkcjonariuszami z Białegostoku na terenie Wałbrzycha zlikwidowali fabrykę fałszywych dokumentów i zatrzymali 49-latka podejrzanego o wytwarzanie nielegalnych blankietów. Na ich podstawie w wielu bankach na terenie kraju wyłudzano kredyty.

W tej sprawie aresztowano już 5 osób. Główny organizator przestępstwa został zatrzymany w Morągu. Podejrzanym grożą kary nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

32-46703W Polsce w ciągu ostatnich lat zauważalnie zwiększa się liczba oszustw na szkodę instytucji finansowych. Około 15%-20% wszystkich postępowań kryminalnych i gospodarczych stanowią sprawy o oszustwa. Coraz częściej taką przestępczością zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, których działalność powoduje straty sięgające wielu milionów złotych.

Reagując na rosnącą liczbę spraw dotyczących oszustw finansowych, w strukturach Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie od początku roku działa zespół ds. oszustw, którego zadaniem jest poprawa skuteczności zwalczania tego typu przestępczości. Funkcjonariusze pracujący w tym zespole w swoich działaniach nawiązują współpracę z różnymi instytucjami, mającymi do czynienia z przepływem środków finansowych.

32-46704Właśnie dzięki takiej bardzo dobrej współpracy z komórkami bezpieczeństwa banków, w kwietniu br. na terenie Giżycka funkcjonariusze wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KWP w Olsztynie i wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Giżycku, zatrzymali na gorącym uczynku 2 mężczyzn z województwa dolnośląskiego, podczas próby wyłudzenia przez nich z banku kredytu w wysokości 60.000 złotych.

Fałszywymi dokumentami posługiwał się także główny organizator przestępstwa, który wraz z innym mężczyzną został zatrzymany w Morągu. Do zatrzymania 43-latka działającego bardzo ostrożnie ograniczając do minimum swój udział w przestępstwie, zaangażowano policyjnych antyterrorystów. Policjanci zabezpieczyli przy nich 60 podrobionych dowodów osobistych, prawa jazdy, pieczątki, kilkanaście telefonów, karty SIM, komputery i maszyny do pisania.

32-46705Zatrzymanie wszystkich mężczyzn z udaremniło kolejne straty po stronie banków, ponieważ mężczyźni planowali wyłudzić kolejne kilkadziesiąt kredytów na terenie m.in. Ostródy, Moraga, Bartoszyc, Elbląga, Lidzbarka Warmińskiego i innych miast naszego województwa.

Podejrzani usłyszeli zarzuty działalności w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poprzez doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem, za pomocą wprowadzenia jej w błąd.

Już wówczas policjanci zapowiadali kontynuację sprawy i nie wykluczali kolejnych zatrzymań. Za cel funkcjonariusze postawili sobie zlikwidowanie fabryki fałszywych dokumentów, na podstawie których wyłudzane były kredyty z banków. W szczególności były to dowody osobiste, legitymacje ZUS, zaświadczenia o zarobkach i umowy o pracę. Pod 32-46701koniec czerwca br., w trakcie realizacji policjanci z wydziałów dw. z przestępczością gospodarczą KWP w Olsztynie, Białymstoku, Giżycku, wydziału dw. z cyberprzestępczością KWP w Olsztynie przy wsparciu policyjnych antyterrorystów jednocześnie przeszukali 4 miejsca na terenie Wałbrzycha. W jednym z nich ujawnili nielegalną fabrykę dokumentów, która w tym miejscu działała od kilku lat oraz zatrzymali 49-latka podejrzanego o fałszowanie dokumentów.

W trakcie przeszukania fabryki policjanci zabezpieczyli m.in. kilkadziesiąt zdjęć portretowych do dowodów, kilkanaście uszkodzonych dowodów osobistych, kilkadziesiąt odcisków silikonowych pieczęci o różnej treści oraz szereg materiałów służących do wytwarzania dokumentów.

49-latek podobnie, jak pozostałe 4 osoby, został już tymczasowo aresztowany.

Źródło: Policja Warmii i Mazur

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.