POLICYJNY „AMBULANS MONITORINGU WIZYJNEGO” PONOWNIE W OSTRÓDZIE

Policjanci ostródzkiego ruchu drogowego, którzy od dłuższego czasu cyklicznie wykorzystują Ambulans Monitoringu Wizyjnego po raz kolejny monitorowali ulice miasta. Tym razem podczas ogólnopolskich działań pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”

W dniu 12.09.2019 w ramach współpracy pomiędzy jednostkami Policji, funkcjonariusze Sztabu Policji KWP w Olsztynie ponownie przyjechali do Ostródy specjalistycznym samochodem ciężarowym z profesjonalną zabudową w postaci tzw. „ambulansu monitoringu wizyjnego”.

Pojazd wyposażony jest w szereg nowoczesnych rozwiązań, w postaci m.in. wysokiej jakości kamer rejestrujących obraz w dużej rozdzielczości, wyposażonych w możliwość znacznego zbliżenia optycznego, z możliwością pracy na pojeździe oraz w odległości nawet kilkuset metrów od niego, z zachowaniem pełnego zdalnego sterowania. Sprzęt może znaleźć zastosowanie chociażby w przypadku zabezpieczenia imprez masowych, czy też rejestrowania zdarzeń z zakresu ruchu drogowego.

Tym razem Ambulans Monitoringu Wizyjnego wykorzystany został podczas policyjnej akcji pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”.

Działania „NURD”

Nadzorem objęte są odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. Mimo, iż nadrzędnym celem działań jest egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Działania ukierunkowane są na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motocyklistów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, lecz są narażeni na kontakt z nim. Należy wyraźnie zaznaczyć, że najbardziej zagrożona wypadkami grupa wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego to piesi. Niestety znaczna część zdarzeń, w których dochodzi do potrącenia pieszego ma miejsce na przejściach dla pieszych. W ramach realizowanych już po raz dziewiąty w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych.

Podczas wczorajszej akcji z wykorzystaniem policyjnego Ambulansu Monitoringu Wizyjnego ujawniono 13 wykroczeń związanych z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Jedna z interwencji dotyczyła kierowcy motoroweru, który poruszał się jednośladem mimo braku uprawnień.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.