POŻAR KOŚCIOŁA WE FLORCZAKACH

Niedziela 2 lipca okazała się tragiczna dla parafii rzymsko-katolickiej w miejscowości Florczaki. Tego dnia doszło do pożaru kościoła.

Kilkanaście minut po godzinie 10:00 proboszcz idący do kościoła by przygotować się do mszy spostrzegł wydobywający się z wnętrza dym. Gdy otworzył drzwi wejściowe z wnętrza kościoła buchnęły kłęby dymu i wyczuwalna była bardzo wysoka temperatura. Natychmiast zgłosił pożar do stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży  Pożarnej w Ostródzie.

Dyżurny operacyjny powiatu zadysponował zastępy gaśnicze z okolicznych jednostek ochotniczych straży pożarnych oraz dwa zastępy z morąskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej. Pierwsze zastępy gaśnicze z OSP Florczaki pojawiły się na miejscu akcji po 6 minutach. Strażacy przystąpili do gaszenia pożaru, wprowadzili linie wężowe do wnętrza kościoła. Z uwagi na silne zadymienie i wysoką temperaturę jaka panowała pracowali w aparatach powietrznych chroniących drogi oddechowe. Pożar był bardzo trudny do opanowania, znaczna część była tak zwanym pożarem ukrytym. Strażacy by dotrzeć do zarzewi ognia,  lokalizowali je przy pomocy kamery termowizyjnej.

Sprawna akcja gaśnicza pozwoliła uratować strop i dach kościoła, niestety poważnym zniszczeniom uległo wnętrze świątyni – ołtarz i zabytkowe organy. W działaniach gaśniczych udział brało 10 zastępów pożarniczych, w tym z powiatu olsztyńskiego i elbląskiego.

tekst: G. Różański, zdjęcia: Z. Jankowski

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.