”SEZON” NA JEZIORACH. KOMPLETNIE PIJANY STERNIK I ZDERZENIE DWÓCH SKUTERÓW

Zrobiło się ciepło, więc policyjni wodniacy muszą zakasać rękawy do pracy. Zaczyna się festiwal nieodpowiedzialnych zachowań.

W niedzielę (2.06.2019 r.) kilka minut po godzinie 10:00 iławscy policjanci podczas patrolu jeziora Jeziorak zauważyli poruszającą się z dużą prędkością łódź motorową. W związku z powyższym funkcjonariusze zatrzymał do kontroli sternika, 57-letniego mieszkańca Iławy. Jak się okazało mężczyzna właśnie wracał z ryb. Policjanci skontrolowali dokumenty mężczyzny oraz jego stan trzeźwości. Okazało się, że 57 – latek kierował łodzią mając 2,5 promila alkoholu w organizmie. Teraz mieszkaniec Iławy ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

W sobotę (01.06.2019) ok godz. 12:00 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o  zderzeniu się dwóch skuterów wodnych na jeziorze Ukiel. Podczas wyjaśniania okoliczności tego zdarzenia policjanci ustalili, że 38-letni mieszkaniec Olsztyna sterując skuterem m-ki Kavasaki nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu drugiemu skuterowi, który znajdował się po jego prawej stronie. W wyniku zderzenia jeden z mężczyzn, 35-letni mieszkaniec gm. Stawiguda, doznał obrażeń wymagających leczenia powyżej siedmiu dni i trafił do szpitala. Obydwaj mężczyźni zostali przebadani na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, byli trzeźwi. Policjanci prowadzą postępowanie, mające na celu wyjaśnienie dokładnych okoliczności tego zdarzenia.

NA JEZIORZE JAK NA DRODZE

ZAPAMIETAJ! Wypadek na wodzie penalizuje dokładnie ten sam przepis, który opisuje wypadek drogowy. Oznacza to, że sterujący skuterem, który powoduje wypadek na jeziorze odpowiada karnie z art. 177 KK i grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.
§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 spowodowanie średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
DOKŁADNIE TAKA SAMA SYTUACJA jest w przypadku kierowania łodzi z silnikiem będąc w stanie nietrzeźwości. Takie przestępstwo opisuje art. 178a Kodeksu Karnego
§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.