WAKACJE 2016 – 33 PIJANYCH KIEROWCÓW, 25 WYPADKÓW, 5 ZABITYCH

Już za nami wakacje 2016. Dla dzieci i młodzieży był to czas wolny od nauki, dla dorosłych okres urlopów i wyjazdów na odpoczynek poza miejsce zamieszkania. Dla policjantów był to czas wzmożonych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach i nad wodą.

W okresie wakacyjnym 2016 policjanci w Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie prowadzili szereg działań  profilaktycznych zmierzających do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w trakcie sezonu letniego.

Policjant Jednoosobowego Stanowiska ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego wspólnie z dzielnicowymi oraz funkcjonariuszami Straży Miejskiej uczestniczył w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą przed zakończeniem roku szkolnego 2015/2016. Przypominał zasady bezpiecznego wypoczynku w czasie nadchodzących wakacji w tym również zasady prawidłowego zachowania nad wodą. Łącznie akcją profilaktyczną objęto 36 szkół i placówek oświatowych na terenie powiatu ostródzkiego,  gdzie odbyło się 43 spotkań z dziećmi i młodzieżą.  4 sierpnia na plaży miejskiej nad jez. Sajmino i hali OCSIR  zorganizowano zawody sportowe Hardman Junior, podczas których przeprowadzono prelekcję dla najmłodszych na temat bezpieczeństwa nad wodą.

Ponadto policjant z Jednoosobowego Stanowiska ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii podczas wakacji współpracował z innymi podmiotami, w tym m.in. z Sanepidem. Dokonywał też sprawdzenia zorganizowanych miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. Ogółem skontrolowano 22 miejsc zbiorowego wypoczynku dzieci i młodzieży – nie stwierdzono nieprawidłowości.

W czasie wakacji policjanci ruchu drogowego dbali o bezpieczeństwo na drogach, kontrolując prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i stan trzeźwości kierujących. Reagowali na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Łącznie przeprowadzono 14 działań profilaktyczno-represyjnych mających bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatu.

Policjanci podczas trwania wakacji skontrolowali ponad 2500 pojazdów, zatrzymali 33 pijanych kierowców, zatrzymali 70 dowodów rejestracyjnych, ujawnili ponad 1300 wykroczeń w ruchu drogowym, z czego dla 1100 kierowców kontrola drogowa zakończyła się postępowaniem mandatowym.

32-49694Pomimo licznych apeli i prowadzonych działań policyjnych nie udało uniknąć się wypadków. W okresie od 24 czerwca do 31 sierpnia w powiecie ostródzkim  doszło do 25 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 5 osób, a 37 osób zostało rannych.

Komenda Powiatowa Policji w Ostródzie dysponuje nową łodzią służbową Rostille PT07 i od maja 2016 do końca sierpnia 2016 odbyło się 18 służb na akwenach wodnych powiatu. Służba policji wodnej pełniona była głównie na jeziorach Drwęckim i Narie. Policjanci pełnili służbę patrolową ze szczególnym uwzględnieniem i kontrolą stanu trzeźwości osób korzystających ze sprzętu wodnego, dokonywali sprawdzenia kompletności wyposażenia jednostek pływających jak również posiadanych uprawnień.  Dokonywali kontroli niestrzeżonych kąpielisk pod kątem przebywania nad wodą nieletnich bez opieki dorosłych i eliminacji nietrzeźwych osób korzystających z kąpieli wodnych. Na akwenach powiatu ostródzkiego odnotowaliśmy 1 przypadek utonięcia oraz 1 zdarzenie polegające na spaleniu łodzi motorowej i śmierci dwóch osób. 27 lipca policja zabezpieczała regaty zorganizowane na jeziorze Drwęckim.

Podczas swoich działań funkcjonariusze zatrzymali 2 nietrzeźwych sterników i ujawnili 54 wykroczenia polegające głównie na pływaniu kajakami i rowerami wodnymi pod działaniem alkoholu.

Kolejna kategorią spraw będących w dużym zainteresowaniu policji były wakacyjne ucieczki młodych ludzi. Najczęściej nieletni uciekali z placówek opiekuńczo – wychowawczych. Takich przypadków odnotowano 6.

KPP Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.