WNIOSEK O UKARANIE DO SĄDU I BARDZO WYSOKA GRZYWNA – TO KONSEKWENCJE KIEROWANIA BEZ UPRAWNIEŃ

Prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień jest poważnym i powszechnym wykroczeniem w ruchu drogowym. Sprawcę takiego wykroczenia czekają surowe konsekwencje. Według przepisów, które uległy zmianie na początku 2022 r. sprawa kierowana jest do sądu, który może nałożyć grzywnę w wysokości nawet 30 tys. zł. i orzec nawet 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów.

W poniedziałek (06.05.2024r.) około godziny 18:00 w miejscowości Wilnowo w gminie Morąg policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę osobowego forda. W trakcie sprawdzeń 25-letniego mężczyzny w systemach policyjnych okazało się, że nie posiada on uprawnień do kierowania.Pomimo surowych konsekwencji prawnych oraz wysokich grzywien, niestety na drogach naszego powiatu wciąż nie brakuje osób, które decydują się kierować bez dokumentu uprawniającego. Osoba nie posiadająca uprawnień do kierowania na drodze jest poważnym zagrożeniem. Jakie są konsekwencje tak nieodpowiedzialnego postępowania?

Kierowca, który nie jest uprawniony do kierowania pojazdem mechanicznym a spowodował zdarzenie drogowe – w konsekwencji jest obciążany kosztami odszkodowania za wyrządzone szkody.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjant obligatoryjnie kieruje wniosek o ukaranie do sądu wobec osoby, która zdecydowała się kierować pojazdem nie posiadając do tego wymaganych uprawnień.

Sąd rozpoznający sprawę może nałożyć grzywnę nawet do 30.000 złotych. Obligatoryjnie orzeka również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu na okres od 6 miesięcy nawet do 3 lat.

W przypadku dalszego nie stosowania się do orzeczenia sądu kara może wzrosnąć nawet do 5 pozbawienia wolności i wydłużenia zakazu prowadzenia pojazdami do lat 15.

źródło: KPP Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.