ZATRZYMANO GRUPĘ, KTÓRA WYSTAWIŁA ”LEWE” FAKTURY O WARTOŚCI… 1,5MLD ZŁ!

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Olsztyna, wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji, przeprowadzili kolejną akcję związaną z rozbiciem zorganizowanej grupy przestępczej wystawiającej fikcyjne faktury.

Działania służb prowadzone były w woj. wielkopolskim, zatrzymano 5 członków grupy przestępczej a 1 osoba została doprowadzona z aresztu. Grupa działała w latach 2015-2019, wprowadziła do obrotu lewe faktury na łączną kwotę prawie 1 mld 700 mln zł.

W poniedziałek 13 stycznia 2020 r. na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP zatrzymali 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej, która wystawiała fikcyjne faktury legalizujące obrót paliwami płynnymi. Dokonano także przeszukań w miejscach zamieszkania zatrzymanych, w siedzibach spółek oraz w biurach rachunkowych.

Osoby zatrzymane doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie usłyszały zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych faktur oraz prania pieniędzy. Zarzuty dotyczyły m.in. wystawienia faktur na łączną kwotę ponad 1 mld 690 mln zł. Jest to czyn stanowiący tzw. „zbrodnię fakturową”, zagrożony karą do 25 lat pozbawienia wolności. Kwota uszczupleń podatkowych z tych faktur przekroczyła 316  mln zł. Jednej osobie zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Osoby, którym zostały przedstawione zarzuty to kluczowi członkowie grupy przestępczej. Jak ustalono w postępowaniu, organizowali oni tzw. „fakturownie” czyli spółki, które wykorzystywane były do wystawiania faktur bez prowadzenia rzeczywistej działalności. Do organów spółek rekrutowali tzw. „słupy” czyli osoby, które zgadzały się na wykorzystanie swoich danych osobowych do przestępczej działalności. Posługiwali się także fałszywymi paszportami nieistniejących obywateli Włoch. Odbiorcami fikcyjnych faktur były między innymi podmioty, które sprzedawały na stacjach paliw olej smarowy i preparat smarowy jako pełnowartościowy olej napędowy. Dla stworzenia pozorów legalnej działalności kwoty jakie wynikały z fikcyjnych faktur były wpłacane na rachunki bankowe „fakturowni” po czym wypłacane w gotówce i zwracane wpłacającym.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Warszawie zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Są to kolejne zatrzymania w nowym wątku sprawy prowadzonej przez Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy w Olsztynie i CBŚP pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.