800+ – PRZYDATNE INFORMACJE

Do sierpnia br. ZUS przelał na konta mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego 604,9 mln zł. W 2022 roku – była to kwota 851,2 mln zł. Do końca lipca w Warmińsko-Mazurskim wpłynęło już 161,3 tys. wniosków o 500 plus. W 2022 r. wniosków było – 172,1 tys.

W całej Polsce do końca lipca 2023 r. zostało wysłanych 4,64 mln wniosków na 7,2 mln dzieci. Do końca lipca konta rodziców zostały zasilone kwotą 14,5 mld zł. Rok wcześniej ZUS przelał rodzicom 73,6 mld zł. ZUS wypłaca pieniądze z programu 500 plus od stycznia 2022 r.

Obecnie z programu Rodzina 500+ korzysta ponad 6,5 miliona dzieci, a łączne wydatki na to wsparcie od początku jego istnienia do końca 2023 r. wyniosą około 255 miliardów złotych.

Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która zakłada podwyższenie od 1 stycznia 2024 roku kwoty świadczenia 500 plus do 800 złotych. Zmiana nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

– Nie tylko nie trzeba będzie do nas złożyć żadnego wniosku, ale nie ma nawet potrzeby żeby z ZUS się kontaktować gdyż po 1 stycznia 2024 r. osoby, które już wcześniej złożyły wnioski o 500 plus dostaną wypłaty w nowej wysokości – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Natomiast informacja o wyższej kwocie będzie przekazana rodzicom elektronicznie na platformie PUE ZUS – dodaje.

Według rzeczniczki, podwyżkę świadczenia otrzymają te osoby, które według stanu na 1 stycznia 2024 r. mają prawo do świadczenia w okresie świadczeniowym, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Oznacza to, że na konta rodziców będzie wpływać rocznie o 3600 zł więcej. Przy dwójce dzieci jest to 7200 zł, a trójce – 10 800 zł – wylicza Kowalska-Matis.

Wszystkie pozostałe zasady funkcjonowania programu Rodzina 500+ pozostaną niezmienne. A to oznacza, że na początku przyszłego roku rodzice, oprócz większej kwoty na swoich rachunkach bankowych, nie powinni zauważyć żadnych innych zmian. Świadczenie będzie nadal wypłacane na bieżąco.

ZUS przypomina, że obecnie wypłaca świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko. Świadczenie przysługuje do ukończenie przez dziecko 18. roku życia. Przy czym co roku od 1 lutego ZUS otwiera nabór na kolejny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja roku kolejnego.

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, na portalu Emp@tia albo w bankowości elektronicznej jednego z kilkudziesięciu banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

Termin wypłaty świadczenia można sprawdzić w aplikacji mobilnej mZUS lub na PUE ZUS.

ZUS zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Jest ona dostosowana do ekranów smartfonów i tabletów, a do tego zawiera funkcje przyspieszające wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin. Za jej pomocą można złożyć wniosek nie tylko 500+, ale też rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie żłobkowe czy świadczenie Dobry Start 300+.

Jeśli ktoś nie złożył jeszcze wniosku o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, powinien zrobić to jak najszybciej. Wniosek złożony w lipcu oznacza, że prawo do 500+ przysługuje dopiero od lipca, jako miesiąca złożenia wniosku. Nie dotyczy to sytuacji, gdy składamy wniosek na nowo narodzone dziecko. Wtedy mamy na złożenie wniosku trzy miesiące od dnia urodzenia dziecka, aby prawo do świadczenia zostało ustalone od tej daty.

Jeśli ktoś składał już wniosek o 500+ w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby rodzic może je zmienić przed wysłaniem wniosku. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane, a także terminy zrealizowanych wypłat.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.