BADANIA PROFILAKTYCZNE DLA WCZESNEGO WYKRYCIA RAKA JELITA GRUBEGO

Trwają bezpłatne badania profilaktyczne w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie Wszyscy chętni mogą skorzystać z możliwości wykonania badań dla wczesnego wykrycia raka jelita grubego, które odbywają się w Pracowni Endoskopowej.

Program polega na wykonywaniu kolonoskopii przesiewowych w populacji osób średniego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Identyfikacja kandydatów do badań odbywa się przez lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej lub poprzez samodzielne zgłoszenie się do ośrodka.

Badaniu można poddać się przez cały tydzień w dogodnym terminie. Badania w dni powszednie zaczynają się o godz. 13.30, a soboty i niedziele o godz. 9.

Do badań kwalifikują się:
– osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
– osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
– osoby w wieku 25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. Członkowie takiej rodziny powinny mieć powtarzane kolonoskopie, co 2-3 lata, chyba, że badanie genetyczne wskaże, że u danej osoby nie ma mutacji genetycznych i że dana osoba może być zwolniona z wykonywania kontrolnych (nadzorczych) kolonoskopii.

Do badań nie zostaną zakwalifikowane osoby, które miały badanie (kolonoskopię) w ciągu ostatnich 10 lat (poza pacjentami z zespołem Lyncha). Do badań nie zakwalifikowane zostaną osoby, które mają objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego.

Skierowaniem na badanie jest ankieta wypełniona przez osoby gotowe poddać się kolonoskopii. Ankieta jest dostępna na stronie internetowej Szpitala Wojewódzkiego tutaj lub w Pracowni Endoskopowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Program badań przesiewowych w latach 2016-2018 jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia w ramach „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych”. W 2016 r. może zostać przebadanych 400 pacjentów, w 2017 r. – 600 oraz w 2018 r. także 600 pacjentów.

WWiM

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.