W 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zakończyło się szkolenie z użytkowania najnowszych polskich karabinków Grot dla 70 instruktorów.
Brygada jest pierwszą jednostką WOT, do której trafiły najnowocześniejsze polskie karabinki. Przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, gestora broni, spotkali się jednocześnie z producentem, aby przekazać propozycje dotyczące udoskonalenia MSBS.
ak poinformował rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak partia tysiąca karabinków GROT z zamówionych podczas kieleckich targów 53-tysiecy sztuk, trafiła na wyposażenie SZ RP w grudniu 2017 roku. Po zakończeniu szeregu procedur logistycznych broń w ostatnich dniach weszła na uzbrojenie brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT. Jedną z tych jednostek jest 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, a dokładniej 42. batalion lekkiej piechoty (42.blp) z Morąga.
Realizując proces wdrożenia karabinków do eksploatacji, dowódca brygady, wspólnie z producentem karabinków – FB Łucznik z Radomia, zorganizował szkolenie dla dowódców i instruktorów z brygad obrony terytorialnej (4., 5. i 6.) oraz wojsk lądowych, którzy będą zajmowali się eksploatacją karabinków. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowanie żołnierzy Wojsk Lądowych, z których w kursie uczestniczyło 17 instruktorów. Do udziału w szkoleniu swoich żołnierzy wydelegowały m.in.: 9. pułk rozpoznawczy, brygady zmechanizowane (15. i 20.), 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 11. pułk artylerii oraz centra szkolenia z Poznania i Grudziądza.
Szkolenie zostało przeprowadzone w dniach 6-8 lutego br. na obiektach 42.blp w Morągu i obejmowało teorię oraz praktykę z zakresu zasad eksploatacji i bezpiecznego użytkowania karabinków. W trakcie kursu zorganizowano zajęcia teoretyczne i praktyczne wraz ze strzelaniami amunicją ostrą. W prowadzonym szkoleniu uczestniczył też Dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.
Równolegle z prowadzonym szkoleniem, 8 lutego w radomskiej Fabryce Broni odbyło się spotkanie delegacji Dowództwa Wojsk OT z przedstawicielami spółki. Celem spotkania było przekazanie sugestii dotyczących modyfikacji karabinka Grot, aby mógł on być dalej doskonalony. Ze strony DWOT w rozmowach uczestniczyli zastępca dowódcy Wojsk OT płk Artur Dębczak i szef oddziału gestorstwa płk Zdzisław Lazer.
We wrześniu 2017 roku dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła deklarował w rozmowie z Defence24.pl, że uwagi z użytkowania broni będą przekazywane producentowi w trakcie eksploatacji, aby mógł on stopniowo modyfikować karabinek. Na podobnych zasadach i z uwzględnieniem „informacji zwrotnej” od żołnierzy modernizowane są różne typy broni strzeleckiej, i uzbrojenia w ogóle, w wiodących państwach NATO.
Kontrakt na dostawę 53 tys. karabinków Grot został podpisany podczas ubiegłorocznych targów MSPO. Jest to pierwszy polski karabinek zgodny ze standardami NATO, opracowany od podstaw przez krajowych inżynierów. Broń charakteryzuje się modułową budową i może być rekonfigurowana do różnych wersji. Nazwa Grot stanowi nawiązanie do pseudonimu konspiracyjnego gen. Stefana Roweckiego „Grota”, dowódcy Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej.
Źródło: defence24.pl