BYŁY WIKARY Z MORĄGA ZGINĄŁ W KATASTROFIE SMOLEŃSKIEJ

Dziś przypada rocznica tragicznej daty w najnowszej historii Polski czyli katastrofy smoleńskiej, w której zginęli prezydent Lech Kaczyński z małżonką, parlamentarzyści, urzędnicy i wiele innych zasłużonych osób.
Wśród 96 osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu Tu 154M w Smoleńsku, znajdował się były wikariusz parafii św. Józefa w Morągu.
Biskup polowy Tadeusz Stefan Płoski, bo o nim mowa, urodził się w 1956 roku w Lidzbarku Warmińskim. Święceń kapłańskich udzielił mu w 1982 roku bp Jan Obłąk, a po święceniach został skierowany do parafii w Morągu, gdzie pracował prze rok. W latach 1983–1986 studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Od 1986 roku pracował w kurii biskupiej oraz sądzie biskupim w diecezji warmińskiej w Olsztynie.
16 października 2004 papież Jan Paweł II mianował go biskupem polowym Wojska Polskiego, zaś dwa tygodnie później otrzymał sakrę biskupią. W 2005 premier Marek Belka powołał go w skład Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
W 2008 roku Senat Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego powołał Biskupa Tadeusza Płoskiego na stanowisko profesora tegoż Uniwersytetu a następnie na kierownika Katedry Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji UWM.
Swą wojskową służbę pełnił do feralnego 10 kwietnia, kiedy zginął w drodze na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Pochowany został w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Biskup polowy Wojska Polskiego, ofiara katastrofy lotniczej w Smoleńsku, Tadeusz Płoski 2

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.