BEZPŁATNE USG JAMY BRZUSZNEJ, DIAGNOSTYKA TĘTNIAKÓW AORTY BRZUSZNEJ W WOJEWÓDZKIM

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie bierze udział w ogólnopolskim programie bezpłatnych badań profilaktycznych – diagnostyka tętniaków aorty brzusznej.

Program rozpoczyna się 1 grudnia 2018r. Aby zakwalifikować się do programu należy mieć ukończone 65 lat. W ramach badań specjaliści chirurgii naczyniowej będą wykonywali usg jamy brzusznej.
Do programu zostaną zakwalifikowane osoby, u których stwierdzono co najmniej trzy czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego:
• choroba wieńcowa
• palenie tytoniu
• nadciśnienie tętnicze
• hiperlipidemia – podwyższony poziom cholesterolu
• płeć męska

Informacje również na plakacie.

Aby zarejestrować się na badanie proszę dzwonić pod numer tel. 89 538 63 06 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 14:30 lub pod numer ogólnopolskiej infolinii tel. 22 417 13 25 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 – 18:00

Na badania zapraszamy do Oddziału Klinicznego Chirurgii Naczyniowej – IV piętro Pokój Badań.

Program jest realizowany w ramach programu polityki zdrowotnej pn. Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020 w zakresie zadania: Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej (TAB) w latach 2018-2020.

Cel realizacji zadania – zwiększenie wykrywalności tętniaków aorty brzusznej u osób objętych badaniem przesiewowym, co może przyczynić się do zmniejszenia umieralności z powodu tej choroby. Wprowadzenie programu przesiewowego, pozwalającego na wykrycie chorych z początkowym stadium TAB, pozwoli na ich monitorowanie i kierowanie na operację w odpowiednim czasie.
Główną przyczyną śmiertelności z powodu tętniaka jest niska wykrywalność TAB w jego wczesnym etapie rozwoju. Choroba często przebiega bezobjawowo, a pierwszym objawem bywa pęknięcie tętniaka.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.