MIŁOMŁYN W STOWARZYSZENIU UZDROWISK WARMII I MAZUR

Pięć gmin z województwa założyło Stowarzyszenie Uzdrowisk Warmii i Mazur, które ma na celu podejmowanie wspólnych działań dla rozwoju obszarów uzdrowiskowych.

Do zrzeszenia przystąpiły Miłomłyn, Lidzbark Warmiński, Frombork, Gołdap oraz Górowo Iławeckie, które posiadają uzdrowiska lub obszary ochrony uzdrowiskowej.

Stowarzyszanie Uzdrowisk Warmii i Mazur zamierza intensywnie lobbować na rzecz korzystnych zapisów w kluczowych dokumentach regionalnych, umożliwiających rozwój uzdrowisk oraz popularyzacji tematyki uzdrowiskowej w regionie.

Porozumienie zostało podpisane w siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie, będącej jednym z partnerów międzynarodowej inicjatywy wsparcia rozwoju turystyki uzdrowiskowej finansowanej z programu Interreg Europe.

Ideą projektu InnovaSPA 4 Health jest nawiązanie współpracy z instytucjami zajmującymi się rozwojem turystyki termalnej, turystyki medycznej zwłaszcza rehabilitacyjnej i wypracowanie rozwiązań w zakresie możliwości wykorzystania potencjału uzdrowiskowego Warmii i Mazur.

Samorządy, które postanowiły działać wspólnie, od kilku lat same próbują na swoich obszarach tworzyć infrastrukturę uzdrowiskową. Dzięki wsparciu ze środków unijnych w gminie Górowo Iławeckie trwa budowa infrastruktury uzdrowiskowej, której zakończenie zaplanowane jest w 2020 roku. Również Lidzbark Warmiński korzysta z funduszy europejskich. Prace budowlane związane z przygotowaniem uzbrojenia terenu w strefie uzdrowiskowej oraz budową tężni zaplanowano na 2019 r. W Gołdapi trwa budowa Zakładu Przyrodoleczniczego z rozbudową promenady zdrojowej – to kolejne inwestycje związane z rozwojem uzdrowiska po wybudowaniu pijalni wód mineralnych i leczniczych oraz tężni solankowych. Podobnie Miłomłyn pozyskał wsparcie ze środków RPO 2014-2020 i wkrótce rozpocznie budowę rekreacyjnej częścią infrastruktury uzdrowiskowej. We Fromborku, trwa przygotowanie dokumentów do rewitalizacji odwiertu wód leczniczych.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.