NOWA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH. BRAK NOWOŚCI DLA PACJENTÓW ONKOLOGICZNYCH

Resort zdrowia opublikował wstępną propozycję zmian na liście leków refundowanych. Znalazły się na niej m.in. nowy lek dla dorosłych chorych na zapalenie wątroby typu C i preparat zmniejszający stężenie cukru we krwi. Nie ma natomiast ani jednego nowego leku dla chorych na raka.

Wykaz wejdzie w życie 1 września. Na liście ma pojawić się tańszy o ponad 130 złotych preparat stosowany u dorosłych zmagających się z migotaniem przedsionków. Do wykazu bezpłatnych leków dla seniorów trafi popularny specyfik stosowany w leczeniu nadciśnienia.

Uwagi do nowego wykazu zgłosili jednak pacjenci onkologiczni. W piśmie do resortu wyrażają niepokój związany z tym, że na liście nie ma ani jednej nowej terapii dla chorych na nowotwory. Jak podkreśla Aleksandra Rudnicka z Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych, brakuje leków onkologicznych dorównujących standardowi europejskiemu; to samo dotyczy terapii dla pacjentów hematoonkologicznych.

Obniżki cen obejmą – według projektu listy – 354 leki. Największa – o 131,79 zł – dotyczy leku Xarelto (opakowanie 42 tabletki). Po zmianie pacjent będzie musiał zapłacić za ten lek 207,52 zł, a nie blisko 340 zł.

Podwyżki obejmą natomiast 676 leków, m.in. w związku z wejściem tańszych odpowiedników na listę lub obniżki cen przez jednego z producentów, co zmienia limity dopłat dla innych.

Konsultacje nowej listy potrwają do przyszłego tygodnia.

Więcej: twojezdrowie.rmf24.pl

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.