SZPITAL WOJEWÓDZKI. PIERWSZY PRZESZCZEP ROGÓWKI W REGIONIE

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie dołączył do grona ośrodków, w których są wykonywane operacje przeszczepu rogówki.
To bardzo istotny dla pacjentów zabieg, który ma na celu poprawę przejrzystości rogówki, a tym samym poprawę ostrości widzenia.
Pierwszy zabieg odbył się 16 października w sali operacyjnej Oddziału Klinicznego Okulistycznego Bloku Operacyjnego. Pierwszym operatorem prof. Marek Rękas z Kliniki Okulistycznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie), w asyście dr n. med. Janusza Pieczyńskiego,koordynatora Oddziału Klinicznego Okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. – W bezpośredniej kwalifikacji i przygotowaniu pacjentów do zabiegu uczestniczyła dr Arleta Berlińska, całość przeszczepu koordynowała mgr pielęgniarstwa Marta Leszczyńska,
Regionalny Koordynator Transplantacyjny w WSS w Olsztynie – relacjonuje dr Pieczyński.
Tego dnia wykonano przeszczep drążący pełnej grubości. Taki zabieg wykonuje się w przypadku trwałego przymglenia rogówki obejmującego prawie całą jej grubość. W takim przypadku przeszczepia się od dawcy płatek rogówki pełnej grubości, który wszczepia się w uprzednio przygotowaną lożę rogówki biorcy.
Kolejne dwa przeszczepy, również pod kierunkiem prof. Marka Rękasa z udziałem okulistów ze Szpitala Wojewódzkiego, wykonano 13 listopada.
Wówczas oprócz przeszczepu drążącego wykonano także przeszczep warstwowy tylny, który stosuje się w przypadkach płytkiego uszkodzenia miąższu rogówki lub niewydolności warstwy śródbłonka rogówki.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.