NIE TAKI PAJĄK STRASZNY, JAK GO OPISUJĄ

W sierpniu w domu naszej czytelniczki zamieszkało nietypowe zwierzątko domowe. Na swoje lokum wybrało pomieszczenie w piwnicy przeznaczone na pralnię. Pani Ania robiąc domowe porządki zauważyła właśnie tam na oknie dużego, pięknego żółto-zielonego pająka z czarnymi paskami na odwłoku i nogach. Pani domu postanowiła nie robić mu krzywdy tylko otworzyła okno z nadzieją, że zwierzątko samo opuści dom. Potem zapomniała o całej sprawie i odwiedziła pralnię dopiero po trzech dniach. Czekała ją niespodzianka. Pajęczak nie tylko, że się nie wyprowadził, ale także schudł, a jego piękne kolory wyblakły. Na dodatek tuż obok niego pojawił się kokon z pajęczej przędzy, którego pająk ewidentnie pilnował dotykając go swoimi odnóżami.

DSCN0206_wmTego było trochę za wiele nawet dla naszej zwierzolubnej czytelniczki. Postanowiła poszukać w internecie informacji na temat takiego gatunku pająka jaki się u niej pojawił. Jakież było jej przerażenie kiedy znalazła artykuły z informacjami, że podobne do jej gościa pajęczaki są jadowite. Portale internetowe siejąc strach informowały, że żółto-zielone pająki są niebezpieczne i mogą wywołać po ugryzieniu poważne konsekwencje zdrowotne dla człowieka. Pani Ania postanowiła więc poszukać jeszcze więcej wiadomości na temat swojego nowego domownika.

Jak się okazało zamieszkał u niej tygrzyk paskowany, a konkretnie samiczka tego gatunku, która postanowiła powiększyć swoją rodzinę właśnie w pralni naszej czytelniczki. Tygrzyk paskowany jest  rodzimym gatunkiem pająka, którego populacja obecnie zwiększa swoją liczebność.  Najczęściej mieszka on na łąkach, trawiastych zaroślach, skrajach lasu czy ugorach. Tam też samice robią zawieszone w trawach kokony. W nich składane są jaja, a z tych wylęgają się po 3-4 tygodniach młode pajączki, które zimują w kokonach opuszczając je dopiero wiosną.  Potem wędrują na nitkach pajęczyny, unoszone wiatrem niczym wiosenne babie lato. Samica osiąga długość ok. 25 mm, jej głowotułów pokryty jest gęstym srebrzystym włosem, a na jaskrawożółtym odwłoku posiada czarne poprzeczne prążki. Samiec jest bardzo niepozorny, nie przekracza 5,5 mm długości. Jego srebrzystoszary odwłok urozmaica jedynie szara podłużna łata na środku i ciemniejsze kropki po bokach. Samiec tygrzyka jest niezwykle heroicznym tatą ponieważ po kopulacji samica niczym czarna wdowa zjada swojego partnera. Inna sprawa, że samczyki mogą zostać pożarte jeszcze za nim dojdzie do tego aktu. Dzięki poświęceniu partnera najedzona samica może złożyć więcej jaj. Pajęczyna tygrzyka jest duża i kolista. Ma bardzo charakterystyczny zygzakowaty szew wzmacniający.

DSCN9678_wmPanią Anię najbardziej jednak interesował fakt jak bardzo tygrzyk paskowany jest jadowity i niebezpieczny dla człowieka? Rzeczywiście ten pajęczak jest jadowity, ale jego jadowitość nie jest nadzwyczajna. Są w Polsce pająki, które kąsają boleśniej i z gorszymi konsekwencjami. Jednak jak twierdzą arachnolodzy nawet te najbardziej jadowite polskie pająki nie są w stanie zaszkodzić człowiekowi, chociaż czasem literatura wspomina o silnych reakcjach alergicznych. Dlatego na wszelki wypadek pająków nie należy dotykać, brać na ręce, straszyć, płoszyć czy nękać. Jeśli boimy się ich, czy przeszkadzają nam dobrze jest w miarę możliwości złapać je w pojemnik i wypuścić w bezpiecznym miejscu w ich środowisku naturalnym.

Tak też postanowiła uczynić nasza czytelniczka. Po zebraniu informacji zeszła ona do piwnicy. Okazało się, że samiczka tygrzyka po złożeniu jajeczek padła. Pani Ania posprzątała więc, a kokon zdjęła z okna i umieściła w słoiczku. W denku, którego zrobiła dziurki, aby nie zabrakło powietrza. Pojemnik z nietypową zawartością wyniosła na łąkę położoną niedaleko lasu, aby tam przezimowały młode pajączki. Na koniec podzieliła się z nami swoją historią, którą udokumentowała na zdjęciach chcąc pokazać, że nie taki pająk straszny jak go opisują. Warto bowiem żyć tak, aby świat dzikich zwierząt, nawet tych najmniejszych cierpiał jak najmniej kiedy styka się z ludzką cywilizacją.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.