ZAOSZCZĘDŹ STRESU ZWIERZĘTOM – NIE STRZELAJ W SYLWESTRA!

O tym, że głośne wystrzały petard i fajerwerków powodują strach u pupili, wie chyba każdy właściciel czworonoga.

Psy i koty szczególnie przeżywają powitanie Nowego Roku. Ta jedyna noc w ciągu całego roku, jest dla nich bardzo stresująca. Hałas wybuchających fajerwerków jest dla ich uszu bardzo dużym obciążeniem. Każdy odpowiedzialny właściciel, powinien pomyśleć o własnym pupilu i stworzyć warunki, by zwierzę odczuwało jak najmniejszy stres.

Istnieje kilka sposobów, by zaoszczędzić naszym pupilom stresu w tym dniu:

  • Umieścić zwierzę w jego ulubionym (w którym najczęściej przebywa) pomieszczeniu wraz z jego ulubionymi przysmakami i zabawkami, nie puszczać głośno muzyki, zasłonić żaluzje
  • Można zakupić środki farmakologiczne (dostępne u weterynarzy) o działaniu uspokajającym. Dostępne są w postaci żelu doustnego bądź w tabletkach.

Należy pamiętać, iż zwierzęta mają bardziej wyostrzony słuch niż ludzie. Często wysokie dźwięki mogą wręcz prowadzić do odczuwania bólu fizycznego przez naszego pupila.

Po żadnym pozorem nie zabierajmy psa na plenerową imprezę Sylwestrową. Może to skutkować ucieczką zwierzaka (co jest normalnym zachowaniem). Pamiętajmy również o bezpańskich psach i kotach. One też nie lubią hałasu a każdy głośny dźwięk jest dla nich ogromnym stresem.

Stowarzyszenie Empatia co roku organizuje akcję „Nie strzelam w Sylwestra”, do której w zeszłym roku dołączyło kilkadziesiąt tysięcy osób! Jaki jest cel akcji?

„Dla wielu ludzi hałasowanie petardami to dobra, beztroska zabawa. Dla wielu zwierząt to koszmar. Przestraszone uciekają swoim opiekunom, chowają się w najgłębsze kąty mieszkań, trzęsą się i piszczą nie rozumiejąc powodów hałasu. Również dzikie zwierzęta cierpią z powodu naszej beztroski i egoizmu. Nie zapominajmy także, że może to przeszkadzać np. ludziom starszym i powodować lęk u małych dzieci. Nie kupujmy petard i fajerwerków – zwierzęta boją się naszej zabawy. Bawmy się tak, żeby było to zabawne również dla innych” – czytamy na stronie Stowarzyszenia.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.