DWÓR W LUBAJNACH. ODEJDZIE W ZAPOMNIENIE?

Na początek przybliżymy Państwu nieco historię wsi, która sięga aż 1398 roku. W XIX wieku powstał w Lubajnach park i budynek dworu.
Lubajny położone są około 6 km od Ostródy. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od nazwiska Prusa Lubene.

W 1398 roku Jan z Lubajn zakupił od Witschego Jonsena 15 włók ziemi. W 1477 roku komtur ostródzki Martin Truchess odnowił przywilej na wieś Lubajny Georgowi von Epingen. Nowy właściciel, oprócz wsi, otrzymał także jeziora: Borowe, Hejdyki, Raudyty, Buńki i Szeląg. W 1551 roku 15 włók ziemi w Lubajnach należało do księcia Alberta von Hohenzollern. W połowie XVIII wieku majątek ten był własnością rodziny von Groeben. W 1795 roku powstała we wsi cegielnia. W 1820 roku wieś liczyła 106 osób, a w samym majątku było 27 mieszkańców.

Dwór w Lubajnach wybudowano w XIX wieku i w późniejszych czasach był on wielokrotnie przebudowywany. Budynek jest zbudowany na planie litery „L” i posiada narożną wieżyczkę zakończoną czterospadowym daszkiem. Parterowy budynek przykryty jest dwuspadowym dachem.

W 1861 roku majątek liczył 2088 mórg. W 1925 roku w Lubajnach mieszkało ogółem 355 osób a dobra obejmowały 648 ha. Dziś, z dawnego założenia dworsko-parkowego zachował się dwór i pojedyncze egzemplarze drzew w parku.
W ostatnim czasie dwór popada w doszczętną ruinę, zawalił się dach, okien i drzwi nie ma już od dawna. Przez minione kilkanaście lat budynek ten służył głównie jako miejsce schadzek miejscowej młodzieży. Radna Anna Lewandowska pisała pisma o zajęcie się i zabezpieczenie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i ministra Piotra Zuchowskiego, lecz nie uzyskała satysfakcjonującej odpowiedzi. Folwarczna zabudowa i historia tego miejsca nie zasługuje na taki los – powiedziała nam radna. Obecnie dwór jest pod dzierżawą prywatnej osoby, która najwidoczniej nie ma w planach wyciąć chociażby otaczających go chaszczy. Do tematu jeszcze wrócimy, ale rokowania dla dworu nie są dobre. Ani Agencja Nieruchomości Rolnej, ani żadna osoba prywatna raczej nie wyłoży własnych pieniędzy na renowację dworu, który znajduję się na terenie byłych PGR-ów.

opracowanie historyczne: Wojciech Gudaczewski

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.