TO JUŻ PEWNE – W OSTRÓDZIE OD 1 SIERPNIA DWUOSOBOWE ZAŁOGI KARETEK POGOTOWIA

W ostatnim czasie dotarła do nas informacja o tym, że od 1 sierpnia zamiast trzyosobowych zostaną wprowadzone dwuosobowe zespoły ratownictwa medycznego.

Stanowisko ratowników w tej sprawie jest takie, że wprowadzanie dwuosobowych podstawowych zespołów ratownictwa medycznego (zamiast trzyosobowych) niesie istotne zagrożenie dla jakości świadczeń i bezpieczeństwa pacjentów. Także ratownicy z Ostródy stoją na stanowisku, że zmniejszenie załogi będzie stanowić niebezpieczeństwo dla pacjentów. Jak twierdzą, PZOZ w Ostródzie twierdzi, że zmniejszenie obsady przyniesie oszczędności bez uszczerbku dla potrzebujących, jednak według ratowników pieniądze na 3-osobowe zespoły powinny się znaleźć i można je dostać. Z tego co się zorientowaliśmy w związku ze zmianami już zostało zwolnionych 3 kierowców karetek.

Ustawa pozwala na takie zmiany, by w zespołach podstawowych były tylko 2 osoby – ratownik – kierowca i ratownik. W  zespole specjalistycznym wymagana jest 3-osobowa załoga złożona z lekarza, ratownika i ratownika-kierowcy.

Postanowiliśmy zasięgnąć informacji u źródła i zadać kilka podstawowych pytań dyrekcji PZOZ w Ostródzie. Do naszych pytań ustosunkował się Prezes Zarządu PZOZ w Ostródzie Janusz Boniecki.

Poniżej nasze pytania wraz z odpowiedziami:

 1. Czy to prawda, że z dniem 1.08.2016 roku w Ostródzie zostaną
  wprowadzone dwuosobowe zespoły ratownictwa medycznego? Czy taka decyzja
  została podjęta przez władze PZOZ?

Odpowiedź: Prawda jest, że Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego stacjonujący w Ostródzie od 1 sierpnia 2016 roku będzie funkcjonował w składzie dwuosobowym. Specjalistyczny Zespół Ratownictwa pozostaje w składzie w jakim do tej pory funkcjonował, czyli trzyosobowym. Nadmienić jednak trzeba, iż prowadzony przez nas Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego w Gierzwałdzie  od kilku lat funkcjonuje w dwuosobowym składzie. Podobnie funkcjonują zespoły w takich miastach jak:

Gołdap – 1 zespół

Ełk – 3 zespoły

Giżycko – 1 zespół (mają 2)

Kętrzyn – 3 zespoły

Węgorzewo – 1 zespół

Bartoszyce – 1 zespół (mają 3)

Biskupiec – 1 zespół

Szczytno – 1 zespół

Morąg – 1 zespół (Łukta)

Nowe Miasto Lubawskie – 1 zespół

Iława – 4 zespoły

 1. Jeśli taka decyzja zapadła to jakie są jej powody?

Odpowiedź: Każda decyzja podejmowana w szpitalach ma przede wszystkim na celu dobro pacjenta przy optymalnym wykorzystaniu zasobów.

 1. Czy wprowadzanie dwuosobowych podstawowych zespołów ratownictwa
  medycznego (zamiast trzyosobowych) nie będzie niosło ze sobą istotnych
  zagrożeń dla jakości świadczeń i bezpieczeństwa pacjentów?

Odpowiedź: Z naszego doświadczenia oraz obserwacji poczynionych na terenie Województwa Warmińsko-Mazurskiego, zespoły dwuosobowe złożone z ratownika – kierowcę oraz ratownika nie odbiegają jakością świadczonych usług przez zespoły  trzyosobowe złożone z dwóch ratowników i kierowcy.

 1. Czy w tej sprawie były prowadzone konsultacje z ratownikami
  medycznymi wchodzącymi w skład zespołów ratownictwa medycznego?

Odpowiedź: Tak, konsultacje były prowadzone. Jednocześnie korzystaliśmy z doświadczeń innych podmiotów prowadzących tego typu zespoły.

Jak widać, decyzja już zapadła. A jak będzie w rzeczywistości? Czy rzeczywiście my jako pacjenci nie odczujemy różnicy? Czas pokaże.

Poniżej przedstawiamy oryginał odpowiedzi oraz link do stanowiska ratowników medycznych na temat dwuosobowych Podstawowych Zespołów Ratownictwa.

www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/quot-Co-najmniej-quot-dwoch-ratownikow-w-karetce-P-to-za-malo,139609,8.html

 

9 komentarzy

Byłam niedawno świadkiem,gdy z domku jednorodzinnego dwóch ratowników i kierowca wynosili na „pałatce” chorego i na dodatek z urazem kręgosłupa ciężkiego mężczyznę.Nie wyobrażam sobie jak uczyni to dwóch w ciasnym korytarzu i schodach np.z 4 piętra.A przecież mają jeszcze swoje „skrzynki” ze sprzętem.Czyli dwa „kursy” do karetki.A przecież liczy się czas.

Za ewentualne zgony wynikłe z braku pełnej załogi zaskarżać szpital czy prezesa ? I taki mały offtopic: dla czego prezesem jest ktoś, kto ze wszystkich poprzednich stanowisk został albo wyrzucony za niekompetencje albo wygnany przez cbs i podobne organy ścigania (google wypluwa bardzo kontrowersyjne wyniki zapytania) ?

Ciekawe dlaczego pan prezes nie napisał w odpowiedzi na pkt 1 gdzie jeszcze funkcjonują zespoły 3 osobowe w województwie W-M :/. Z tego co mi wiadomo mają się świetnie i nikt nie zamierza ich redukować do dwuosobowych.
Na pkt 2 pięknie dał wymijającą odpowiedź. Może ja odpowiem…. OSZCZĘDNOŚCI, OSZCZĘDNOŚCI i JESZCZE RAZ OSZCZĘDNOŚCI – to jest powód. A teraz najlepsze… około 200zł na dobę!!!! Z tego co mówili mi znajomi.

Niestety problem jest bardzo poważny. Te wszystkie działania są nie tylko zasługą prezesa, ale całej kliki która aktualnie rządzi szpitalem. I prowadzą nieuchronnie do jego zniszczenia i zamknięcia. To tylko kwestia czasu…

Skandal !!! Powinno sie odlaczyc karetki od szpitala i stworzyc oddzielne pogotwie Ostroda i odrazu by sie pieniadze znalazly, a tak to karetki dofinansowuja szpital i sie szuka oszczednosci tam gdzie niepowinno. Moze szpital by sie zajal leczeniem a nie spychoterapia to by oddzialy sie zaczely robic wtedy rentowne.

Oszczędności????!!!
To ja pytam jak zwalnianie kierowców karetek w celu oszczędności ma się do zatrudnienia w szpitalu radnego Palińskiego, wielkiego przyjaciela starosty, na stanowisku specjalisty od wszystkiego….????? no jak???? Taki fachowiec???? Żenada i skandal !!!!!

ja też słyszałem o zatrudnieniu w szpitalu tego radnego, którego wyrzucono ze szkoły w Łukcie…ile jeszcze radnych pan zatrudni w tym szpitalu dla zachowania stanowiska panie starosto? to sa pieniądze dla ratowania naszego zdrowia i życia, a nie dla pana kolesiów!!!!!
a może w karetkach za chwile też będą jezdzic radni…. BRAK SŁÓW!!!
podobno prezes ma tez zwalniać personel medyczny, juz chyba zaczął to robić…i u kogo będziemy się leczyć?
ja choc ostródzianin, bedę juz omijać ten szpital, bo co tam sie dzieje, to nie m nic wspólnego z jakością usług….
Ostródzianie czas zaprotestować!!!!!!

No właśnie trzeba protestować !!!udostępniajcie to Musimy się zjednoczyć i iść do Starostwa !!!!!!

Panie Starosto, proszę sprawdzić za co wyleciał z Gdyni Obecny prezes szpitala w Ostródzie? Ciekawa lektura….

W piątek w starostwie jest rada miasta będą poruszać temat szpitala kto może niech idzie i zapyta starostę o bezpieczeństwo Ostródzian!!!

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.