KARY DO 5TYS. ZŁOTYCH ZA UCHYLANIE SIĘ OD SZCZEPIEŃ

Niektórzy rodzice uchylają się od szczepień swoich dzieci. Czy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego będzie batem na opornych? Tak, bo inspekcja sanitarna będzie mogła zmusić do szczepienia!

Najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego — Polskiego Zakładu Higieny (NIZP-PZH), są alarmujące. Ponad 30 tys. rodziców odmówiło w 2017 roku poddania dzieci szczepieniom przewidzianym w kalendarzu szczepień obowiązkowych. To o blisko 25 proc. więcej niż rok wcześniej i prawie 50 proc. więcej niż w 2015 roku. Na przykład w szpitalu miejskim w Olsztynie przed rokiem zgody na szczepienia noworodków nie wyraziło 29 rodziców.

Po raz pierwszy w Polsce zapadł wyrok sądu w tej sprawie. „Obowiązek poddania dziecka szczepieniom ochronnym nie może czekać, aż ukończą one 19. rok życia — orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. A to znaczy, że inspekcja sanitarna może zmusić rodziców do wykonania tego obowiązku — w drodze egzekucji administracyjnej, w tym grzywny od 100 do nawet 5 tys. zł” — podaje wtorkowa „Rzeczpospolita”.

Wszystko wskazuje zatem na to, że rodziców będzie można zmusić do wykonywania obowiązkowych szczepień! Okazuje się, że Polacy również są coraz mniej wyrozumiali dla przeciwników szczepionek.

Narzędziem nacisku już dziś mogą być obowiązujące grzywny — od 100 zł do nawet 5 tys. zł. Jednak w 2016 roku jedynie osiem spraw skończyło się grzywną lub skierowaniem sprawy do sądu.

źródło: wm.pl

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.