KOLEJNE UŁATWIENIA W ZUS DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Wydawane są nowe rodzaje zaświadczeń dla płatników składek „od ręki” w Salach Obsługi Klientów ZUS.

W Salach Obsługi Klientów w placówkach ZUS płatnicy składek mogą otrzymać trzy nowe rodzaje zaświadczeń. Należą do nich:

-zaświadczenie potwierdzające, że jako płatnik zgłosiłeś danego pracownika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego – o takie zaświadczenie dotychczas mógł wystąpić jedynie sam ubezpieczony. Teraz z takim wnioskiem może wystąpić także płatnik. Takie zaświadczenie może być potrzebne np. przy staraniu się o kartę pobytu cudzoziemca.

-zaświadczenie potwierdzające, że figurujesz w bazie ZUS jako płatnik składek – takie zaświadczenie może być w pewnych przypadkach alternatywą dla zaświadczeń o niezaleganiu w opłatach składek, ale tylko wtedy, gdy nie jest wymagane podanie salda na koncie w ZUS. Dotychczas płatnicy czasami występowali z wnioskiem o zaświadczenie o niezaleganiu w opłatach składek, tylko po to by potwierdzić status płatnika. Obecnie mają do tego specjalne zaświadczenie, przy którym ewentualne zadłużenie w ZUS nie jest wykazywane, bo potwierdza się wyłącznie fakt zarejestrowania płatników składek.

-zaświadczenie potwierdzające liczbę osób zgłoszonych przez płatnika do ubezpieczeń w danym czasie – takie zaświadczenie może być przydatne płatnikom np. przy rozliczeniach prowadzonych z innymi instytucjami, np. z Powiatowym Urzędem Pracy, Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zaświadczenia można uzyskać przy stanowiskach u doradców płatników składek, urzędujących w Salach Obsługi Klientów przeznaczonych dla ubezpieczonych i płatników.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.