„KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO – ĆWICZENIA POD KRYPTONIMEM „WIADUKT – LESIAK”

Pierwsza odsłona w powiecie ostródzkim akcji społecznej zainaugurowanej przez Pana Mariusza Błaszczaka – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, propagującej powszechne zasady bezpieczeństwa.

Jednym z elementów akcji jest prezentowanie sposobu prowadzenia działań ratowniczych przez służby ratunkowe. 9 maja 2017 roku odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Wiadukt – Lesiak”, realizowane na nowo budowanej przeprawie mostowej w ciągu drogi krajowej nr 16. Powstający wiadukt jest obiektem imponujących rozmiarów, płaszczyzna mostowa przeprawy podwieszona jest na wysokości ponad 40 metrów od poziomu gruntu. Stanowi to nowe wyzwanie dla służb ratowniczych w naszym powiecie, w szczególności dla straży pożarnej. We współpracy z wykonawcą drogi, który również promuje zasady bezpieczeństwa w budownictwie, zorganizowane zostały ćwiczenia zgrywające dla podmiotów ratowniczych. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń  upozorowany został wypadek budowlany. Dwie osoby pracujące, na wiadukcie zostają potrącone przez transportowany żurawiem wieżowym  ładunek. W wyniku zdarzenia odnoszą poważne rany – są nieprzytomne w bezpośrednim zagrożeniu życia. Taką właśnie informację przekazał w zgłoszeniu do stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Ostródzie kierownik odcinka budowy. Dokładnie tak samo jak w przypadku realnych działań ruszyła machina ratownicza. Na miejsce wypadku dysponowane są dwa samochody ratowniczo-gaśnicze i samochód rozpoznawczo – ratowniczy z ostródzkiej JRG oraz drabina mechaniczna z OSP Ostróda. Na miejscu akcji dowódca w wyniku zebranych informacji, zażądał zadysponowania specjalistycznych grup wysokościowych. Okazało się, że niemożliwa jest ewakuacja poszkodowanych przy pomocy drabiny mechanicznej. Trzydziestometrowy wysięg drabiny okazał się zbyt krótki. Strażacy udali się na wiadukt i udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy rannym. Do działań wkroczyli specjaliści w dziedzinie ratownictwa wysokościowego z SGRW PSP Olsztyn i Gołdab. Gdy akcja ratownicza trwała w pełni, dochodzi do kolejnego wypadku. Operator żurawia wieżowego schodząc po trapie dźwigu upada i łamie sobie rękę. Obrażenia uniemożliwiły mu samodzielne zejście na dół. Strażacy wykorzystując techniki alpinistyczne ewakuują poszkodowanych na ziemię. Ćwiczenia były skomplikowane i zawierały kilka dziedzin ratowniczych. Było to pierwsze zapoznanie się strażaków ze specyfiką obiektu. Jednocześnie zaprezentowano techniki ratownicze pracownikom i inwestorom  budowy oraz samorządowcom, które realizuje Państwowa Straż Pożarna. W ćwiczeniach udział wzięła również Grupa Ratownictwa PCK z Ostródy.

Opracował: kpt. Grzegorz Różański,

zdjęcia: st. asp. Janusz Markowski

 

1 comments

Wszystko to pięknie, tylko autorzy artykułów zmiłujcie się nad językiem polskim – nazwiska męskie odmieniamy przez przypadki! A więc Rosiaka!

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.