BITWA POD GRUNWALDEM – PROGRAM

Inscenizacja, upamiętniająca starcie na Polach Grunwaldzkich z 1410 roku, odbywa się co roku Polach Grunwaldzkich.

W wyjątkowym historycznym widowisku bierze udział ponad 2 tys. rycerzy z Polski, Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy, a nawet Stanów Zjednoczonych. Ich inscenizowane starcie ogląda corocznie ponad 100 tys. widzów. W obozach rycerskich, które oglądać można kilka dni przed inscenizacją warunki życia średniowiecznego odtwarza 4 – 5 tys. rekonstruktorów.

Trudno wymienić wszystkie osoby zaangażowane w przygotowanie Dni Grunwaldu i Inscenizacji Bitwy. Największe załugi na tym polu mają jednak Wójt gminy Grunwald Henryk Kacprzyk, Prezes Fundacji Grunwald Józef Podolak, organizatorzy części historycznej Krzysztof Górecki, Szymon Drej i Jacek Szymański oraz dowódcy chorągwi rycerskich: Przemysław Rey, Stanisław Kula, Jędrzej Kałużny, Grzegorz Greś, Tomasz Konopka, Michał Wojtysiak, Jacek Świętnicki, Przemysław Kamiński, Marcin Tymiński, Bartosz Sołtysiak, Adam Maslaczyk, Grzegorz Kuklewski, Maciej Reihl, Kamil Szproncel, Jacek Grondke, Małgorzata Falkowska, Jarosław Struczyński, Mirosław Kropiński, Jakub Zajfert.

 

 

Program „Dni Grunwaldu 2024”

XXVI Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

10.07.2024 – ŚRODA

11.00 – IV Turniej Stowarzyszenia Łuczników Pomorza „SłuP” „O Antałek Podkomorzego” (Chorągiew Krakowska)
11.00 – Pierwsze Mistrzostwa Palanta Grunwaldzkiego. (Chorągiew Krakowska)
11.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – IX Turniej Bojowy Seniorów 40+ (Chorągiew Śląska)
12.00 – IX Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Srebrny Miecz Grunwaldu” (Chorągiew Śląska)
15.00 – Warsztaty Chorału Gregoriańskiego cz. I (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
16.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Kobiet (Chorągiew Śląska)
17.00 – IX Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Złoty Miecz Grunwaldu” (Chorągiew Śląska)
20.00 – X Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej – Bruchenball – „Grundial 2024” (Chorągiew Krakowska)
20.30 – III Reko Potańcówka na Polach Grunwaldu (Chorągiew Śląska)

11.07.2024 – CZWARTEK

9.00 – Msza Święta w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej (j. łaciński, Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
10.00 – III Turniej łuczniczy „MAESTRO” – (niecka obok obozu „Kuglarzy”, Chorągiew Wallenroda)
10.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu”, cz. I (Chorągiew Gończa)
13.00 – VII  Grunwaldzki  Konkurs Trunków Domowych (Chorągiew Ziemi Łęczyckiej)
13.30 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu”, cz. II (Chorągiew Gończa)
15.00 – Warsztaty Chorału Gregoriańskiego cz. II (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
16.00 – Bule (Pétanque) – Eliminacje (Obóz Chorągwi Komturstwa i Miasta Gdańska)
17.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu” – FINAŁ (Chorągiew Gończa)
18.30 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – „MELLE” – Bojowy Turniej Chorągwi (Chorągiew Gończa)

12.07.2024 – PIĄTEK

9.00 – Msza Święta w oprawie średniowiecznej Scholi Grunwaldzkiej (j. łaciński, Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
9.30 – II Grunwaldzki Turniej Włóczni i Tarczy (Chorągiew Komturstwa i Miasta Gdańska)
9.45 – Warsztaty Chorału Gregoriańskiego cz. III (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
10.00 – XII Mistrzostwa Polski w Szachach Historycznych wg XIV wiecznych traktatów traktatów (OBÓZ –  Chorągiew Mazowiecka „Siemowita”)
12.30 – „Grunwaldzkie Wici”
14.00 – Turniej łuczniczy “EFENDI” (pole bitwy po Wiciach, Chorągiew Mazowiecka „Janusza”)
14.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – Turniej bojowy “Samowtór”, walki 2vs2 (Chorągiew Podolska)
15.00 – Historia ptaków łowczych cz. I – „Szponem i Mieczem” (pole turniejowe)
17.00 – Próba generalna XXVI Inscenizacji Bitwa pod Grunwaldem
17.30 – Historia ptaków łowczych cz. II – „Szponem i Mieczem” (pole turniejowe)
18.30 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Złoty Pas Grunwaldu” (Chorągiew Gończa)
19.00 – Wigilia – Akatyst ku czci Matki Bożej z procesją do ruin kaplicy pobitewnej, liturgia w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej
20.00 – 24.00 Grunwaldzka Scena Kulturalna cz. I. (scena u Rycerzy)

13.07.2024 – SOBOTA

9.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
9.30 – X Młodzieżowe Mistrzostwa w Walkach Rycerskich – Eliminacje w Chorągwi Podolskiej
10.00 – Przedbitewna Msza De Divisione Apostolorum w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej (wg formularza z 1410r, j. łaciński, Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
10.45 – Uzbrojenie lekkozbrojnego w okresie Bitwy pod Grunwaldem (scena u Rycerzy)
11.00 – Bule (Pétanque) – Finał (obóz Chorągwi Komturstwa i Miasta Gdańska)
11.15 – X Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – FINAŁ (Chorągiew Podolska)
11.45 – Uzbrojenie Rycerza w okresie Bitwy pod Grunwaldem (scena u Rycerzy)
12.15 – X Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – FINAŁ c.d. (Chorągiew Podolska)
12.30 – Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym
13.30 – Koncert zespołu muzyki dawnej (scena u Rycerzy)
14.00 – Wyjście rekonstruktorów historycznych na pole bitwy
15.00 – XXVI Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem
16.00 – Historia ptaków łowczych – „Szponem i Mieczem” (plac turniejowe)
17.00 – Koncert zespołu muzyki dawnej (scena u Rycerzy)
19.00 – 24.00 Grunwaldzka Scena Kulturalna cz. II (scena u Rycerzy)

14.07.2024 – NIEDZIELA

8.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP  (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
9.00 – Msza De Divisione Apostolorum w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej (wg formularza z 1410r, j. łaciński, Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.