ERA ŚPIEWU. WARMIA MAZURY – GWIAZDY I CHÓRY

„Era śpiewu. Warmia Mazury – Gwiazdy i Chóry”

Projekt jest w pewnym sensie kontynuacją wydarzenia pod tytułem The Age of Sing, które zostało zorganizowane w 2019 roku w Legnicy, ale przede wszystkim czerpie z idei koncertów organizowanych w tym mieście w latach 2008-2010 pod różnymi nazwami marketingowymi. Oryginalny projekt jest autorstwa Grzegorza Szczepaniaka a robocza nazwa wszystkich tych wydarzeń najkrócej je charakteryzuje i brzmi: „Chóry z gwiazdami”. Pomysł sprowadza się do spotkania gwiazd muzyki rozrywkowej z chórami. Soliści śpiewają przeboje znane z list przebojów, ale zaaranżowane na czterogłosowy chór z udziałem chórzystów, beatboxera a jedyne dopuszczalne instrumenty to instrumenty perkusyjne wspomagające i podkreślające warstwę rytmiczną (stąd obecność perkusjonisty).

Od początku projekt ma na celu popularyzację chóru i muzyki chóralnej. Celem jest też przeciwstawienie się stereotypowemu postrzeganiu chóru jako zespołu „od oprawy mszy świętych” czy muzyki chóralnej jako twórczości niedostępnej, wymagającej od odbiorców zaawansowania, specjalnego przygotowania, nudnej. To dość powszechne a zarazem bardzo krzywdzące opinie, bo przecież głos ludzki do instrument doskonały a zarazem najbardziej dostępny, najłatwiejszy w użyciu i odbiorze a śpiew zbiorowy jest naturalną ludzką aktywnością, czymś w czym uczestniczymy od najmłodszych lat. Nie zdajemy sobie pewnie sprawy, że rodzinne śpiewanie kolęd, wyśpiewanie najbardziej znanej pieśni zaczynającej się od słów „sto lat”, skandowanie na stadionie sportowym czy wywoływanie artysty na scenę pod koniec koncertu to tak naprawdę przejawy śpiewu zbiorowego. Przez całe życie, w różnych okolicznościach bywamy członkiniami i członkami chórów, choć najczęściej bez atrybutów artystycznych.

Projekt ma oczywiście wyraz artystyczny, ale zarazem pokazuje inne oblicze chóru, być może zaskakujące w odniesieniu do stereotypowego myślenia o tego rodzaju muzyce. Pokazuje, że chóry są fajne, są przygodą, dają szansę na rozwój, gwarantują piękno i wyjątkowe emocje, które gwarantować może wyłącznie obcowanie ze sztuką.

Przygotowane specjalnie na ten projekt nowe aranże nadają rozrywkowym kompozycjom blasku, swego rodzaju „szlachectwa” brzmieniowego, tworzą tak naprawdę zupełnie nowe dzieła, oparte o swoisty muzyczny eklektyzm, pozwalają publiczności zainteresowanej muzyką klasyczną i klasycznymi brzmieniami, melomanom, odkryć dla siebie muzykę rozrywkową. To projekt który wychowuje, kształci, ułatwia zrozumienie, tego co bywa w muzyce niezrozumiałe. Generuje niezwykłe, pozytywne emocje. Jest ogromnym wyzwaniem dla artystów i zaskoczeniem dla słuchaczy.

Swego rodzaju „produktem” ubocznym projektu jest nowa literatura muzyczna. Chóry chętnie śpiewają muzykę rozrywkową: utwory gospel, bluesowe, popowe a nawet rockowe. Aranże przygotowane do projektu można zatem usłyszeć na koncertach z udziałem chórów, na konkursach, w nagraniach publikowanych w Internecie i na płytach. Projekt mocno oddziałuje na środowisko chóralne. Dyrygenci śmielej sięgają po współczesną muzykę rozrywkową. To ułatwia „odkrycie” zjawiska śpiewu zespołowego osobom, które inaczej mogłyby od niego stronić w pewien sposób „oszukani” stereotypami dotyczącymi chóru.

Ta wielowymiarowość projektu czyni zeń wydarzenie wyjątkowe, ważne ze względów artystycznych czy edukacji kulturalnej a zarazem gwarantujące rozrywkę na najwyższym poziomie, także artystycznym. Gwiazdy estrady przyciągają publiczność, ale to chóry, aranże, ludzki głos i emocje towarzyszące koncertowi stanowią o jego sile, oddziaływaniu i tym, co zostaje w odbiorcach po zakończeniu tej muzycznej przygody.

W projekcie brali udział tacy soliści, jak: Ewa Bem, Maciej Maleńczuk, Stanisław Sojka, Małgorzata Ostrowska, Paweł Kukiz, Kayah, Justyna Steczkowska, Renata Przemyk, Piotr Cugowski, Kamil Bednarek, Bobby McFerrin, Katie Melua i inni. Do tego zestawu znakomitości estrady zapraszane były wyjątkowe chóry (m.in. ProForma, Rondo, 6×6, Zielinski Singers) a wreszcie wybitni kompozytorzy, którzy aranżowali utwory z pochodzącym z Olsztyna Marcinem Wawrukiem na czele.

W tegorocznym projekcie wystąpią:

  1. Zespół chóralny stworzony z dwóch projektów chóralnych: ProForma Projekt (czyli Zespołu Wokalnego ProForma z Olsztyna, który wystąpi z zaproszonymi gośćmi) oraz Zespołu Wokalnego Rondo z Wrocławia
  2. Soliści: Renata Przemyk, Natalia Przybysz, Dana Vynnystka (Ukraina), Kami Bednarek, Piotr Cugowski.
  3. Beatbox: Zgas (Jakub Żmijowski)
  4. Perkusjonista: Celio de Carvahlo (Brazylia)
  5. Aranże: Marcin Wawruk i Andrzej Bożym
  6. Dyrektor artystyczny: prof. Marcin Wawruk
  7. Konsultacja artystyczna: prof. Benedykt Błoński

Realizacja projektu jest związana z Międzynarodowym Festiwalem Chóralnym im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Data – 26 maja 2023

Godzina rozpoczęcia – 19.00

Miejsce – Amfiteatr w Ostródzie.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.