FESTIWAL JAZZU TRADYCYJNEGO „ZŁOTA TARKA”

Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting ”Złota Tarka” odbędzie się w Iławie w dniach 11-13 sierpnia 2023 r. i będzie to jego 52 edycja.

„Złota Tarka” to wciąż największy festiwal jazzowy w Polsce kultywujący jazz tradycyjny, ale otwierający się na nowe trendy w muzyce jazzowej. Jak zawsze Festiwal odbędzie się w Amfiteatrze im. Louisa Armstronga oraz na terenie całego miasta.

W programie Festiwalu wystąpią gwiazdy polskiej wokalistyki jazzowej i znaczące gwiazdy światowej sceny jazzowej. Warstwa programowa oparta zostanie na prezentacji pełnego spektrum najciekawszych kompozycji jazzowych, nietuzinkowych wykonawców oraz przedstawienia innych form i artystów, dla których muzyka jazzowa jest inspiracją do twórczości.

Podobnie jak w latach ubiegłych w programie Festiwalu znajdą się występy artystyczne z wykorzystaniem najnowocześniejszych środków technicznych, pełne wartościowych przekazów, które bez wątpienia zachwycą wysublimowane potrzeby miłośników jazzu. Festiwal w dniu 11.08.2023 r. rozpocznie Parada nowoorleańska ulicami miasta z udziałem zespołu jazzu tradycyjnego The Warsaw Dixielanders, gości, mieszkańców Iławy oraz grup wywodzących się z różnych środowisk artystycznych.

Wieczorem przed festiwalową publicznością w amfiteatrze wystąpią artyści w konkursie o nagrodę „Złotej Tarki”. Oceniać je będą profesjonalni jurorzy, którzy wyłonią zwycięzcę. Po przesłuchaniach konkursowych na deskach iławskiego amfiteatru wystąpi legenda jazzu tradycyjnego, ikona sceny jazzowej i mistrz saksofonu Przemysław Dyakowski z zespołem Take It Easy. Podczas koncertu z wokalistką Joanną Knitter zespół wykona piosenki Jerzego Dudusia Matuszkiewicza.

W tym dniu wystąpi również zagraniczna gwiazda prezentująca jazz tradycyjny, niemiecki zespół Barrelhouse Jazzband. Zespół wystąpi z repertuarem od klasyki nowoorleańskiego jazzu i swingu po własne utwory w stylu bluesa, boogie-woogie i kreolskiego jazzu. Pierwszy dzień festiwalowy zakończy Bal Jazzowy w Parku Miejskim z udziałem zespołu The Warsaw Dixilanders. Zespół powstał w 2007 roku z inicjatywy puzonisty – Mariusza Wnuka i grupy warszawskich jazzmenów wywodzących się z wielu byłych i obecnych zespołów (Vistula River Brass Band, Asocjacja Hagaw, Blues Fellows, Gold Washboard i innych). Bal jazzowy będzie wydarzeniem, które umożliwi wszystkim mieszkańcom i turystom, nie tylko miłośnikom muzyki jazzowej, możliwość kontaktu z polskim i światowym jazzem na najwyższym poziomie.

W sobotę 12.08.2023 r. festiwal rozpocznie koncert laureata Konkursu o Nagrodę Złotej Tarki.

Po wnikliwej analizie zgłoszeń Komisja w składzie:

– Jerzy Więckowski, przewodniczący,
– Marek Michalak,
– Wojciech Milewski,
– Mateusz Smoczyński,
– Marcin Wasilewski,
– Piotr Schmidt

zdecydowała, że do ścisłego finału konkursu zakwalifikowali się trzej soliści oraz dwa zespoły.

Soliści:

– Michał Pijewski,
– Karolina Micor,
– Anna Nowik

Zespoły:

– South Silesian Brass Band
– Jazz Dreamers

Następnie podczas Koncertu Galowego zaprezentują się największe gwiazdy min. Adam Makowicz legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista. W 2020 Stowarzyszenie Jazzowe Melomani przyznało Adamowi Makowiczowi dwie nagrody: Grand Prix of Europe oraz Grand Prix za Całokształt Działalności. W 2021 Adam Makowicz został laureatem nagrody Złotego Fryderyka za całokształt twórczości, a w listopadzie 2022 Akademia Sztuki w Szczecinie nadała mu tytuł „doktora honoris causa”. Kolejny wykonawca Alchemik Orchestra to zespół prowadzony przez Grzecha Piotrowskiego od 2001 roku. Pierwsze nagrania zrealizowano podczas sesji do płyty Alchemik „Sfera szeptów”. Od tego momentu Alchemik Orchestra brała udział w wielu projektach i festiwalach w Operze Narodowej w Warszawie, salach Nospr Katowice, Rudolphinum Praha, Rundfunk Berlin, polskich Filharmoniach, na festiwalach jazzowych, etno i roots. Od kilku lat jest związana ze sceną Iławskiej Złotej Tarki akompaniując największym gwiazdom światowego jazzu. W skład orkiestry wchodzą „strunowcy” po akademiach jazzowych, prowadzeni pod okiem solistów z Atom String Quartet, Krzysztofa Lenczowskiego i Mateusza Smoczyńskiego. To jest wyjątkowe i sprawia, że AO to jedyna swingująca orkiestra smyczkowa w Polsce. Tegoroczna edycja daje możliwość spotkania z legendą polskiego jazzu, Adamem Makowiczem. Orkiestrę poprowadzi Wieslaw Pieregorólka.

Sobotni wieczór uświetni również LINDY HOP BATTLE, niezwykły projekt łączący improwizacje w stylu Dixie, New Orlean, swing z tańcem z lat 20-40 XX wieku. Energia, świeżość i pasja dominują na scenie, emanującej radością tańca i muzycznym humorem. Skład zespołu jest zawsze modyfikowany, bowiem bitwa taneczno-muzyczna to spotkanie wzorowane na przedwojennych bataliach artystycznych Nowego Orleanu czy Chicago. Na deskach iławskiego amfiteatru pojawią się tancerze z grupy Swing Out Michała Oblacińskiego. Do tegorocznej bitwy zagrają: Nana Carling – Sopran Sax/Voc (Sweden), Nikola Bankov – alt Sax (Slovakia), Mateusz Smoczyński – viol, Natalia Muianga – Voc, Tamara Behler – Voc, Grzech Piotrowski – tenor Sax, Piotr Schmidt – trumpet, Ignacy Wendt – trumpet, Szymon Klekowicki – trombone, Piotr Matusik – piano, Jan Wierzbicki – bas, Krzysztof Gradziuk – drums.

Na zakończenie sobotniego wieczoru wystąpi zespół Jazz Connection z Holandii. Zespół został założony 33 lata temu w „jazzowym” mieście Breda, gdzie od lat odbywa się Breda Jazz Festiwal, wystąpili na najważniejszych festiwalach jazzowych na świecie. Piątkowe i sobotnie koncerty festiwalowe poprowadzi znany dziennikarz radiowy i telewizyjny Paweł Sztompke.

W niedzielę 13.08.2023 r. trzeci dzień festiwalowy zwieńczy Msza Jazzowa, która na stałe wpisała się w Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka” i przyciąga setki osób do amfiteatru. Oprawę muzyczną Mszy Jazzowej zapewni zespół, który zaprezentuje standardy muzyki gospel odnoszące się do sprawowanej liturgii z właściwą temu gatunkowi muzyki ekspresją. Jazz w połączeniu z muzyką sakralną stanowić będzie unikatową wartość artystyczną, która dodatkowo dopełni jej ponadczasowy charakter. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka” to wydarzenie, które co roku przyciąga do Iławy tysiące fanów tradycyjnej muzyki jazzowej z całej Polski oraz z zagranicy. Frekwencja Festiwalu dowodzi, że tak ważne dla wszystkich wydarzenie zapisało się już na kartach historii kulturalnej miasta. Festiwal stał się wizytówką Iławy oraz marką samą w sobie, w którą warto inwestować i ją rozwijać. Ponadto Festiwal jest również ważnym czynnikiem wzbogacającym dziedzictwo kulturowe w naszym kraju, płaszczyzną komunikacji wśród artystów i inspiracją dla młodych twórców. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o dofinansowanie Festiwalu i wsparcie ze strony STOART-u. Wierzymy, że partnerstwo między naszymi instytucjami w zakresie realizacji projektu przyniesie obopólne korzyści.

52. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego realizowany będzie w Iławie tradycyjnie w sierpniu. W ramach Festiwalu na terenie całego miasta odbywać się będą różne działania i imprezy towarzyszące, do których należą: koncert na statku ILAVIA, Bal Jazzowy, Msza Jazzowa. Koncerty główne zrealizowane zostaną, jak zawsze, na scenie Amfiteatru im. L. Armstronga. Udział w nich zapowiedziały gwiazdy polskiego i światowego jazzu. Potwierdzeniem wysokiej rangi iławskiego Festiwalu jest przyznanie mu Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej i tytułu Najlepszego Produktu Turystycznego Warmii i Mazur, jak również zamieszczenie informacji o Festiwalu w Przewodniku po najlepszych polskich atrakcjach turystycznych. Jest to wspólne przedsięwzięcie Polskiej Organizacji Turystycznej i Regionalnych Organizacji Turystycznych. Znalazły się w nim wybrane miejsca, obiekty i imprezy z całej Polski, które otrzymały ww. tytuł.

Zespoły oraz soliści zapraszani na Festiwal Złota Tarka 2023 r. to grono znakomitych jazzmanów, którzy dzięki swoim osiągnięciom twórczym zdobyli ogromną popularność w kraju i za granicą. Trudno wymienić wszystkie sukcesy takich gwiazd jak:

– Adam Makowicz, który w 2021 został laureatem nagrody Złotego Fryderyka za całokształt twórczości, a w listopadzie 2022 Akademia Sztuki w Szczecinie nadała mu tytuł „doktora honoris causa”. Jeszcze w pierwszej połowie 2023 roku będą miały miejsce premiery dwóch najnowszych płyt Adama: „Welcome Back, Adam” nagranej dla firmy ForTune (CD i winyl), „Blue Sapphires” nagranej dla firmy AC Records (winyl).

– Przemysław Dyakowski legenda jazzu tradycyjnego, ikona sceny jazzowej i mistrz saksofonu.

– Wiesław Pieregorólka współpracował m.in. z: Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, Tomaszem Stańko, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Andrzejem Zauchą, Andrzejem Rosiewiczem, Zbigniewem Wodeckim, Jerzym Połomskim, Ryszardem Rynkowskim, Kasią Kowalską, Natalią Kukulską. W latach 1983–1984 był kierownikiem muzycznym zespołu Music Market. Przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora ds. artystycznych w wytwórni Universal Music Polska. Jest kompozytorem utworu z repertuaru A. Zauchy pt. C’est la vie – Paryż z pocztówki. Pieregorólka skomponował także muzykę do wielu filmów, m.in.: Rozmowy o miłości, Oszołomienie czy Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy. Wraz z grupą Perfect oraz Polską Orkiestrą Radiową stworzył projekt, który był muzycznym połączeniem dwóch podmiotów wykonawczych, jakimi były zespół rockowy i orkiestra symfoniczna (Perfect Symfonicznie, 2002. 9 października 2016 roku Wiesław Pieregorólka został uhonorowany statuetką Honorowej Złotej Lampki Górniczej.

– Alchemik Orchestra to zespół prowadzony przez Grzecha Piotrowskiego. Bierze udział w wielu projektach i festiwalach w Operze Narodowej w Warszawie, salach Nospr Katowice, Rudolphinum Praha, Rundfunk Berlin, polskich Filharmoniach, na festiwalach jazzowych, etno i roots. W skład orkiestry wchodzą „strunowcy” po akademiach jazzowych, prowadzeni pod okiem solistów z Atom String Quartet, Krzysztofa Lenczowskiego i Mateusza Smoczyńskiego. To jest wyjątkowe i sprawia, że AO to jedyna swingująca orkiestra smyczkowa w Polsce.

– Nana Carling znakomita multiinstrumentalistka słynie z grania na trzech trąbkach jednocześnie. Gunhild gra na puzonie, dudach, trąbce, instrumentach (takich jak banjo, ukulele i harfa) i często prezentuje wszystkie swoje umiejętności w jednej piosence, dodatkowo stepując lub śpiewając. W 2013 roku wystąpiła ze swoim „Carling Big Band”w Pałacu Królewskim w Sztokholmie z okazji Rubinowego Jubileuszu Króla Karola XVI Gustawa, a w 2016 roku wystąpiła na 70. urodzinach króla Karola XVI Gustawa.

Wszystkie koncerty ww. artystów to wydarzenia cenne i najwyższej klasy. Warto wspomnieć, że większość wykonawców festiwalu to artyści z najwyższej półki i to dzięki nim festiwal oceniany jest jako jedno z największych jazzowych wydarzeń artystycznych w Europie. Tegoroczne działania artystyczne (koncerty główne i imprezy towarzyszące) w ramach festiwalu zapowiadają się bardzo atrakcyjnie, zarówno dla miłośników i znawców jazzu tradycyjnego, jak też dla wszystkich mieszkańców miasta i przybyłych do Iławy gości.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.