GLAZNOCKIE PRZYLASZCZKI

Wiosna jest piękną porą roku. Możemy wtedy obserwować zmiany w przyrodzie, która budzi się z zimowego snu. Rozkwitają kwiaty charakterystyczne dla tej pory roku. Połączenie wiosennych cudów natury i historii zaobserwowaliśmy w Glaznotach. W tej miejscowości położonej na Wzgórzach Dylewskich w gminie Ostróda znajdują się dwa zabytkowe kościoły: katolicki i ewangelicko – metodystyczny. Historia tej drugiej świątyni sięga roku 1400 i jest to jeden z najcenniejszych zabytków powiatu ostródzkiego. Został on wybudowany na wzniesieniu jako solidna budowla, do której powstania użyto kamienia polnego. Przebudowano go w XVIII wieku, a odrestaurowano w 1899 roku. Funkcje sakralne pełnił on dla mieszkańców miejscowości i okolic do 1980 roku. W tym czasie świątynia ze względu na małą liczbę wyznawców przestała pełnić swoją rolę. Teren wokół świątyni jest miejscem pochówku wielu osób.
Zachwyciły nas cuda przyrody otaczające kościół pięknie wkomponowane w historyczne tło. Na całym terenie otaczającym budowlę zakwitają wiosną przylaszczki pospolite. Jest to kwiat, który do 2014 roku objęty był ścisłą ochroną gatunkową. Jego niebiesko – fioletowe kwiatostany budzą się do życia wczesną wiosną. Zdarza się, że ich kolor jest różowy lub biały. W przypadku spożycia większej ilości jest to roślina trująca. Mimo tego dawniej była używana jako namiastka herbaty i środek leczniczy. Ze względu na charakterystyczny, przypominający płaty wątroby kształt liści jej naukowa nazwa nawiązuje do łacińskiej nazwy tego narządu – hepar i brzmi ona Hepatica nobilis Mill. W przeszłości niezwykły kształt liści powodował, że przylaszczce przypisywano magiczne właściwości. Noszenie jej przez kobietę w woreczku na szyi miało zapewnić miłość mężczyzny. Inni uważali, że kształt ten jest znakiem od Boga i symbolem leczniczych właściwości do których była wykorzystywana.
Łany przylaszczek otaczające ewangelicko – metodystyczny zabytkowy kościół w Glaznotach potrafią zachwycić swoją urodą. Przeplatają je inne kwiaty – miodunka ćma będąca piękną ozdobą i rośliną leczniczą.
Zastanawiamy się, od jak dawna rośliny te tam rosną i skąd się wzięły? Czy zasadził je człowiek, czy może pojawiły się za sprawą natury?

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.