II MAŁDYCKI PLENER RZEŹBIARSKI

Dziś (11.07.2017), pomimo niesprzyjającej pogody pod patronatem wójta gminy Małdyty Marcina Krajewskiego z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Małdyckiej „ CZULPA” rozpoczął się w Małdytach pod hasłem „Cuda w pniach ukryte” II Małdycki Plener Rzeźbiarski.

Jak powiedzieli otwierający plener członkowie małdyckiej Czulpy-Hubert i Julia: „Impreza odbywa się na boisku,na miejscu w którym znajdował się tartak należący do Ernesta Hildebradta, założony na terenie osuszonego częściowo jeziora Sambród. Tartak funkcjonował przez wiele lat i był miejscem pracy okolicznych mieszkańców. Obecnie za sprawą 5 profesjonalnych rzeźbiarzy (Z. Stańko, R. Fereniec, B. Migel, K. Kakowski i R. Kiełb), przez cztery dni będzie w tym miejscu ponownie rozbrzmiewać dźwięk pił, stukot siekier i dłut. Zgromadzonych rzeźbiarzy łączy wyjątkowa pasja i patriotyzm lokalny. Każdy z nich zaczynał od amatorskiego dłubania w drewnie.”

My ze swojej strony przedstawimy dziś postać jednego z uczestników pleneru – Kazimierza Kakowskiego z Dębówki k. Szczytna: „Rzeźbię już 25 lat, od lat osiemdziesiątych. Na początku traktowałem to jako hobby, ale jak rozpadały się PGR-y i inne zakłady przeobraziło się to w sposób do życia, w sposób zarobkowania. Teraz rzeźbię na okrągło, plenery, w domu, na zamówienie. Trudnię się tematyką leśną, łowiecką i mazurską (dziady, baby, ryby, wodniki). Pierwsze moje amatorskie prace robiłem w wieku 5 lat, były to prace w bryłach węgla. W wojsku robiłem wiele rzeczy z parafiny na prośbę kolegów. Ojciec mój rzeźbił, lepił z gliny i różnych ciast koziołki, mama robiła pisanki, pająki na ścianę. Syn kontynuuje tradycję rękodzielniczą. Do tego trzeba mieć serducho.”

Za naszym pośrednictwem organizatorzy pragną podziękować sponsorom, bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie po raz drugi Małdyckiego Pleneru Rzeźbiarskiego: Marcinowi Krajewskiemu – wójtowi gminy Małdyty, Firmie Dachy Premes Małgorzata i Radosław Przybysz, Firmie Erbud Robert Szczepański, Kamilowi Kołtkowi – radnemu gminy Małdyty, Gospodarstwo Rolne Marek Ambroziak, Firmie Ekodamir Mirosław Błażewicz, Sarna Agro, Zakładowi masarskiemu Zbigniew Rolka, Studio Okien Rustykalnych – Mirosław Fiedosiuk, Spółdzielnia Agro w Małdytach oraz Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe Mirosław Gręda w Zajezierzu.

W imieniu organizatorów i uczestników zapraszamy do Małdyt na jutrzejszy, kolejny dzień plenerowego rzeźbienia już od godzin porannych, a od godziny 14,00 na warsztaty rękodzielnicze oraz inne gry i zabawy.

Przemysław Kubiak

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.