MORĄG. ŚWIATOGRA – DAWNE GRY DREWNIANE I NIE TYLKO

W piątek (07.04.2017) w piwnicach morąskiego ratusza odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Piotra Adamczyka pt.ŚWIATOGRA – dawne gry i zabawy historyczne.

Organizatorem wystawy jest Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu i Stowarzyszenie Salla. Wsparcia wystawie udzieliły: Wydawnictwo Granna, Wydawnictwo Portal oraz IPN. Podczas otwarcia ekspozycji wśród uczestników zostało rozlosowanych kilka gier ufundowanych przez IPN oraz wydawnictwo Granna.

Na wystawie można podziwiać gry pochodzące z różnych stron świata i z różnych epok. Od starożytności do końca XX wieku. Ten, kto nie zna takich gier jak senet, pallunkuli, gra królewska, pente gramma, ludu latrunculorum, gluckhaus, henefatal, halatafl, wei-Qi, alovueque czy szachy sandomierskie musi koniecznie odwiedzić piwnice morąskiego ratusza. W niektóre gry można nawet osobiście zagrać. Chętni mają szansę na obejrzenie części zbiorów  Piotra Adamczyka aż do września .

Jestem kolekcjonerem gier planszowych z czasów PRL. W swoich zbiorach posiadam już prawie 180 pozycji. Do tego zajmuję się naukowo i jako pasjonat historycznymi grami planszowymi. Naukowo w sensie badanie początków, opisywanie i katalogowanie zbiorów w Polsce. Aktualnie pracuję nad historią gry Hnefatafl, nad jej kategoryzacją jako gry wywodzącej się z epoki wikingów. Jednocześnie, gdzieś tkwi we mnie praca nad katalogiem obiektów związanych z grami planszowymi znalezionymi w Polsce od czasów rzymskich przez okres gotów, rzymian, Truso, Wolin aż do czasów obecnych, bo tego też jeszcze nikt nie ruszył.

Na razie zająłem się meblami czyli stoły, szafki-wszystko do gier. Do tego hobbystycznie wykonuję kopie tych gier, które prezentuję jako rekonstruktor historyczny na różnych wystawach i kiermaszach. Naukowo jestem członkiem International Society For Board Game Studies. Biorę udział w konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Naukowo grami planszowymi zajmuję się od 2008 roku. Gry planszowe to świeża nauka.  W latach 50-tych, 70-tych było paru naukowców, którzy gdzieś na zachodzie pisali a tak stricte naukowo zajęto się tym latach 90-tych, kiedy to w Anglii odbyła się pierwsza konferencja na ten temat. Jest to świeża gałąź, odłam nauk historycznych, który nie ma jeszcze swojej nazwy.

Jest to element życia człowieka. Archeolodzy tak naprawdę, zajęli się tym dopiero jakieś pięć lat temu, gdy odbyła się pierwsza europejska konferencja archeologiczna poświęcona grom planszowym. Powoli zaczyna się przejawiać osobny element badań naukowych z gier planszowych. Służy temu również następujący renesans gier planszowych, które powoli znów wracają do mody. Rynek gier planszowych Polsce i na świecie rozwija się w zawrotnym tempie. Jest coraz więcej imprez z grami planszowymi i coraz więcej graczy. Moda na gry planszowe wraca. – dodaje Piotr Adamczyk, historyk-muzealnik a z zamiłowania kolekcjoner gier planszowych.

 

Zachęcamy również do odwiedzenia strony pana Piotra:  http://adamczykpio.wixsite.com/dawnegryizabawy/kontakt

Wystawa finansowana z budżetu Gminy Morąg.

Przemysław Kubiak

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.