NOC MUZEÓW W OSTRÓDZIE

Minionej soboty z okazji ogólnopolskiej akcji NOC MUZEÓW swoje podwoje dla wszystkich zwiedzających udostępnił ostródzki zamek oraz Dom Harcerza w Ostródzie.


Na zamku krzyżackim można było być świadkiem otwarcia wystawy skarbu 86 rzymskich denarów z okolic Zalewa, walk rycerskich Drużyny Rycerskiej Komturii Ostródzkiej, podziwiać umundurowanie różnych grup rekonstrukcyjnych a nawet zrobić sobie zdjęcie z legionistą czy żołnierzem wojsk niemieckich. W lochach wystawiona była broń między innymi z czasów II wojny światowej. Jedną z wielu atrakcji była możliwość przymierzenia zbroi rycerskiej. W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się wykład dr hab. Marka Radoch z Zakładu Historii Starożytnej i Średniowiecznej UWM na temat „Rozkosze stołu i rozrywka na zamkach krzyżackich w XIV i XV wieku”. Wykład cieszył się sporym zainteresowaniem. Wszystko połączone było z giełdą kolekcjonerów oraz prezentacją rękodzieła lokalnych artystów. Po godzinie 21:00 swój talent zaprezentowała grupa Exodus. Całość została przypieczętowana na zakończenie dwoma projekcjami filmowymi o tematyce historii Ostródy.
W tym samym czasie, w ostródzkim Domu Harcerza można było obejrzeć film o historii powstania budynku: od zamysłu budowy, jego realizację aż do czasów obecnych. Wszystko przeplatane z wątkami historii druhny Janiny Pelczarskiej – głównej inicjatorki budowy Domu Harcerza w Ostródzie. W trakcie Nocy Muzeów otwarta była również mini wystawa historycznych pamiątek harcerskich: mundury zuchowe i harcerskie, sztandary, przypinki oraz laski skautowe.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.