OLSZTYNEK: SMAKI JESIENI W SKANSENIE

SMAKI JESIENI
8 PAŹDZIERNIKA 2023 W GODZ. 11:00 – 17:00

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku serdecznie zaprasza na ostatnią już w tym roku imprezę plenerową „Smaki Jesieni”. Wydarzenie odbędzie się 8 października 2023 w godz. 11:00 – 17:00 na terenie Parku Etnograficznego.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Odbędą się pokazy kopania ziemniaków kopaczką konną oraz w sposób tradycyjny – „Haczka, gracka
i kopaczka”. Wykopane ziemniaki będzie można upiec w ogniskach. W jednym z obiektów będzie można zapoznać się z techniką szatkowania kapusty i z tajnikami tradycyjnego sposobu jej ukiszenia.

Przed Kuźnią z Bielicy będzie rozbrzmiewać dźwięk wykuwanych podków – w jednym miejscu spotka się bowiem wielu kowali!

Muzealne owce będą oczekiwać na fryzjera, który na oczach zwiedzających pięknie je ostrzyże.

Jesień to czas kiedy bardziej dbamy o zdrowie i o naszą odporność. Z tego względu Muzeum zaprasza na pokazy tłoczenia różnych olejów połączone z ich degustacją (Gospodarstwo Pasieczne Jabłońscy) oraz na warsztaty Kiszenia warzyw „Kisz me now” (Jarosław Poliwko), gdzie każdy będzie mógł stworzyć własną kompozycję kiszonki na jesienną słotę.

Dzieci i dorośli będą mogli uczestniczyć w warsztatach gwary warmińskiej i tańca warmińskiego (Łukasz Ruch, Jagoda Orzołek, Wojciech Deliga)
– „Z dzieciukami po warnijsku” – z pewnością będzie wesoło!

Muzeum tradycyjnie zachęca również do uczestnictwa w warsztatach muzealnych – wykonać będzie można obrazy na plastrach drewna, jesienne witraże czy jesienną biżuterię.

Muzealni etnografowie przygotowali dwa ciekawe tematy prelekcji: „Ziemniaki na Warmii i Mazurach” oraz „Gdy w sakwie pusto, ratujemy się kapustą”.

Ponadto wykonać będzie można pamiątkowe zdjęcie na ludowej fotościance „Niebieska okiennica” oraz przy ciekawej aranżacji „Smaki Jesieni”, połączonej
z mini wystawą różnych rodzajów ziemniaków.

Na gości czekać będą wystawcy z kulinarami oraz rękodziełem, a także koła gospodyń wiejskich z pysznymi jesiennymi potrawami.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.