ORF 2018: POLSKA SCENA W AMFITEATRZE

Odbywający się w dn. 5-8 lipca Ostróda Reggae Festival tradycyjnie rozpoczyna się od czwartkowego koncertu polskich artystów w nowoczesnym ostródzkim amfiteatrze. Kolejnymi artystami tego dnia są uznane krajowe gwiazdy Mesajah i Junior Stress oraz nowa, oryginalna formacja Gang Bawarii.

MESAJAH

W udany sposób potrafi połączyć komercyjną popularność i miłość do prawdziwej jamajskiej muzycznej sztuki. Gwarant dobrej zabawy, świetnego kontaktu z publicznością i treści, które każą się czasem zastanowić, powraca do Ostródy.

Mesajah to wokalista, autor tekstów, producent i kompozytor. Po występach i wydawnictwach z Natural Dread Killaz, w 2008 roku zdecydował się na rozpoczęcie solowej kariery, wydając swój pierwszy album „Ludzie prości”. Płyta zaskakiwała autorskimi interpretacjami reggae, dancehallu, dubu i hip-hopu. Album odniósł sukces, był sporym wydarzeniem na polskiej scenie reggae i cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Promował go utwór „Każdego dnia”, który do dziś pozostaje wielkim przebojem znanym nie tylko fanom reggae. W 2012 Mesajah wydał drugi solowy album „Jestem stąd”. Mesajah nawołuje do tolerancji i równości, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy poglądów. Trzecią pozycją w dyskografii była „Brudna prawda”. Ostatni album „Powrót do Korzeni” (2016) to jak do tej pory najbardziej osobisty i dopracowany album w jego karierze. Mesajah jako producent wykonawczy nadzorował cały proces powstawania płyty, stworzonej razem ze swoim zespołem Riddim Bandits oraz chórkiem I Grades. Na płycie gościli Damian Syjonfam, Wlazi, Cheeba, paXon oraz Bubblaz – Jamajczyk z Firehouse Crew, który występował również w składzie grupy towarzyszącej Mesajah. Teksty Mesajah poruszają tam różne tematy związane z poszukiwaniami własnego „ja” w dzisiejszym pogmatwanym świecie. Utwór „Wolne” odniósł sukces w głosowaniu widzów Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 2016 roku.

Mesajah wystąpi ze swoim zespołem Riddim Bandits oraz z I-Grades. Ten na stałe towarzyszący mu żeński chórek w ub. roku odniósł sukces własnym singlem „Successful Man”, zapowiadającym ich solowy album produkowany przez jamajskie M.A.D Production. Sam Mesajah na początku bieżącego roku wybrał się w dłuższą podróż na Jamajkę. Możecie być pewni, że będzie to miało wpływ na jego dalsze losy…

Amfiteatr, 5.07

Kiedy Ciebie nie ma feat. Bubblaz https://youtu.be/0piT4RzhGXY

 

JUNIOR STRESS

Dzięki ciekawym obserwacjom i talentowi do dobrej nawijki, „najmłodszy weteran LSMu” przez ostatnie 15 lat zbudował sobie wyjątkowy szacunek. Promuje reggae, dancehall i hip -hop, a po hitach jak „Bocian” z niedawno wydanego mixtape’u, okrzyknięto go twórcą agrotrapu.

Junior jest jedynym chyba w Polsce nawijaczem, który wychowany został przy muzyce i kulturze reggae od samych narodzin. Jego rodzice i najbliższa rodzina to założyciele najstarszego polskiego sound systemu – Love Sen-C Music. Sam Junior po mikrofon sięgnął już w podstawówce. Dzisiaj Junior Stress, podobnie jak Junior Gong określać się może mianem 'najmłodszego weterana’. Ilość występów na imprezach i balangach sound systemowych w przeciągu ostatnich 15 jest niepoliczalna, a liczba koncertów ze swoim zespołem Sun El Band trzycyfrowa. Równie aktywny jest jako Jurek Dress, gdy razem z

27Pablo i resztą ekipy Dancehall Masak-Rah propagują muzykę dancehall podczas cyklicznych imprez wyróżnionych nagrodą kulturalną „Nocne Marki”, a także na falach Radia Kampus i wyjazdowych występach.

Stress ma na swoim koncie trzy studyjne albumy wydane nakładem wytwórni Karrot Komando – „L.S.M.”, „Dzięki” oraz „Sound Systemowej Sceny Syn”, współpracę z praktycznie całą czołówką polskiej sceny reggae i hip hop, oraz międzynarodowe kooperacje.

Wydany pod koniec 2017 „#JużWkrótceMixtape” zbiera świetne recenzje i zawiera niezwykle różnorodną mieszankę stylów takich jak dancehall, dub, reggae, trap, aż po wycieczki w stronę muzyki ludowej. Wszystko to połączone jest wyrazistym przekazem i charakterystyczną nawijką Juniora, który tym wydawnictwem udowadnia, że zrobił kolejny pewny krok naprzód.

Amfiteatr, 5.07

Bocian https://youtu.be/gmzhDwgLAnQ

 

GANG BAWARII

Solidne roots reggae i przymrużenie oka – to wydaje się być dewizją formacji, która tak naprawdę nie jest żadnym gangiem i nie pochodzi z Bawarii.

Gang Bawarii to zespół z samego serca Opolszczyzny. Powstał późną mroczną jesienią 2015 roku z inicjatywy Piotra Pipera i Radka „EMZK” Ciurko w ciemnych piwnicach krapkowickiego SomethingLikeStudio. W niedługim czasie w zespole pojawiają się Krzysztof „Mrówa” Mrocheń – Michał Bajor polskiej sceny reggae, oraz kolejni muzycy. Wzbogaceni o sekcję dętą, obracają się w brzmieniu klasycznego roots reggae. W warstwie lirycznej z zabawnymi, ale i często mocnymi tekstami opowiadają o trudach doczesnego życia.

Amfiteatr, 5.07.2018

Daj mi coś zjeść https://youtu.be/3OS1oHNFod8

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.