REGGAE DAY NA GREEN STAGE ORF

Prezentujemy zestaw wykonawców, którzy pojawią się w pierwszym dniu funkcjonowania Green Stage – głównej sceny prezentującej wokalistów, sound systemy, DJ’ów i producentów podczas Ostróda Reggae Festival.

W tym roku scena funkcjonować będzie w plenerze, rozgrzewając serca tancerzy w dniach 6-8 lipca od 20:00 do 5:00 rano. Piątek to „Reggae Day”. Wystąpią zagraniczni goście: Solo Banton, Deadly Hunta (Wlk. Brytania), Bay-C (Jamajka), Rapha Pico (Holandia), Mystic Roots (Rosja) oraz Polacy: Bakshish Soundsystem, Singledread, K-Jah Sound, Dawid Albaaj.

 

SOLO BANTON, DEADLY HUNTA & SINGLEDREAD

(Wlk. Brytania/Polska)

Spotkanie na szczycie dwóch popularnych brytyjskich nawijaczy to sound systemowa sesja z gwarancją najwyższej jakości.

Solo Banton wkroczył na scenę w 2009 roku hitem „Talk to me” z Maffi i Jahtari.Wkrótce pojawiły się następne, bo okazało się, że wielu wydawców czy producentów chętnie widzi go w swoich utworach. Zaczął zwiedzać świat występując z takimi ekipami jak Dubkasm czy Mungos Hi Fi. Solo Banton wydał trzy solowe albumy, a becnie nagrywa również i występuje z renomowanym brytyjskim zespołem The Uppercut Band. Wielokrotnie gościł w Polsce i zbudował sobie tu mocną reputację dzięki współpracy z Radikal Guru, Bas Tajpanem i Singledread. Ojczyzną Deadly Hunta również jest Wielkiej Brytania, choć jego korzenie są na Jamajce. Łącząc różne gatunki muzyczne jak dancehall, hip hop i drum’n’bass, wykształcił swój własny, świeży styl, a jego koncerty to ogromna dawka czystej energii, której pozazdrościć mogą mu czołowi jamajscy nawijacze. Jego kariera rozpoczęła się od nawijek na imprezach sound systemów African Roots i SkyJuice na początku lat 90-tych. W 1996 roku podpisał umowę z MCA i supportował samego Buju Bantona na jego trasie „Til Shiloh”. Potem założył grupę na pograniczu hip-hop i raggamuffin, Coalition, z którą nagrał EP. Bardzo duży rozgłos przyniósł mu utwór „Ganjaman”, nagrany razem z Aphrodite, legendą brytyjskiej sceny drum and bass. Piosenka trafiła na ścieżkę dźwiękową filmu „Human Traffic”. Jego ostatnim singlem jest wydany w tym roku „Chemtrails”. W Polsce nagrywał m.in. z K.A.S.T.A, Mr. Bayerman i Bas Tajpanem i występował na imprezach klubowych i festiwalach.

DJ’em wspólnego seta dwóch brytyjskich legend będzie Malik – współzałożyciel Singledread z Warszawy, animator wielu działań reggae w Polsce. Singledread powstał w 2002 roku, początkowo funkcjonując równolegle jako soundsystem oraz dystrybucja płyt winylowych.

 

Solo Banton – Super Lyrics https://youtu.be/iM4RulQxtRw

Deadly Hunta – Chemtrails https://youtu.be/tEowIZi1jEU

 

BAY-C & MYSTIC ROOTS

(Jamajka/Rosja)

Basowy głos w składzie jamajskiej legendy dancehall T.O.K to był właśnie on. Od lat bardzo dobrze poczynia sobie solowo. Popularność w Europie przyniósł mu hit „Eye for an Eye”. Mało kto wie, że jako producent pracował z Damianem Marley’em, Sizzlą, Beenie Manem, Bounty Killa czy Vybz Kartelem.

Droga tej gwiazdy rozpoczęła się w Portmore, gdzie wraz z grupą przyjaciół powołał znaną w całym świecie grupę T.O.K. Kwartet dominował listy reggae i dancehall przez ponad dekadę, wydając dwa pokryte platyną albumy i lądując z wieloma singlami na listach Billboard. Jego styl w tej formacji można było określić jako „rap w patois” – reprezentował ragamuffin lub grał bad boy’a. Wkrótce otworzył własną wytwórnię, Bombrush Records, w której produkował największe jamajskie gwiazdy. W 2014 Bay-C razem z Craigy T (również T.O.K.) zorganizował Blue Mountain Music Festival na Jamajce. Tego samego roku zaszokował fanów i miłośników dancehall uruchomieniem projektu ListenMi News. To pierwszy internetowy show tego typu na Karaibach, gdzie Bay-C dostracza najświeższe lokalne i międzynarodowe wiadomości w formie muzyki. Gdy w 2015 jego utwór „Flow” został umieszczony na soundtracku gry „Need For Speed”, oficjalnie ogłosił początek solowej kariery. W 2016 roku wydał debiutancką EPkę „Better Must Come”. Hitem był singiel „Eye for an Eye”, silny głos przeciwko przemocy. „Rude Gyal Swing” DJ’a Hard2Def z wokalnym udziałem jego i Treeshy wylądował na 1 miejscu niemieckiej listy Urban Music. Hitem w Ameryce Łacińskiej był singiel „Love You” nagrany z mega gwiazdą z Panamy, Lorna. Mystic Roots to zamieszkały w Berlinie i Polsce rosyjski DJ i promotor, znawca tropikalnych melodii i egzotycznych dźwięków. Gospodarz Sunday Selection w Berlinie i organizator Mystic Nights w Meksyku, Moskwie i na Bali. Odpowiedzialny za wiele wspaniałych jamajskich wydarzeń w warszawskim Boogaloo Beach Bar.

Bay-C – Eye for an Eye https://youtu.be/ZgS9JI-UCCo

 

K-JAH SOUND FEAT. RAPHA PICO & DAWID ALBAAJ

(Polska/Holandia)

K-Jah Sound zaprezentuje się z holenderskim wokalistą z korzeniami w Surinamie, którego można było zobaczyć w finale World Reggae Contest na ORF 2016 oraz swoim regularnym krajowym współpracownikiem w rozgrzewaniu parkietu.

K-Jah Sound to Krystian K-Jah Walczak, producent, kompozytor, dj, muzyk oraz realizator dźwięku. W 2002 roku pod szyldem K-Jah Positive SoundSystem rozpoczął swą muzyczną przygodę grając w klubach oraz na festiwalach w całym kraju. W 2008 roku powołał wraz z Dawidem Portaszem (Jafia) projekt Rastasize, który jako pierwszy w historii polskiej fonografii nagrał swój debiutancki album „Day by Day” w Kingston na Jamajce. Płyta odbiła się szerokim echem wśród fanów muzyki reggae i nie tylko co potwierdziła nominacja do Paszportów Polityki i Fryderyków w tym samym roku. W roku 2010 K-Jah rozpoczął prężną współpracę z muzykami z Polski oraz zagranicy produkując riddimy oraz remixy. Na jego rytmie „MDM” w piosence “Weh Yuh Ago Do” znajdziecie również jego tegorocznego gościa, Rapha Pico. Ten holenderski wokalista ma na swoim koncie dwie EPki. Pierwsza z nich,“Roots”, nagrana została w Tuff Gong Studio na Jamajce. Wypuścił też mixtape “Bun Di Fyah” oraz dużo singli. Jest zwycięzcą BeneluxXL Reggae Contest. Dawid Albaaj to pochodzący z Gdańska wokalista, kompozytor oraz autor tekstów. Sporo czasu spędził w Sztokholmie, czego efektem był wydany w 2013 roku singiel „Your Style”, produkowany przez Don Paco. Efektem jego współpracy z K-Jah Sound był numer „Righteousness”.

Rapha Pico – Weh Yuh Ago Do https://youtu.be/m2JDMAMbplk

 

BAKSHISH SOUNDSYSTEM

(Polska)

Taneczna uczta przy klasyce Bakshishu w sound systemowych wersjach, z Jarexem i jego załogą.

Od ponad 35 lat Bakshish swoją muzyką cieszy uszy fanów reggae w Polsce. Doświadczenia lidera zespołu, Jarka „Jarexa” Kowalczyka to jednak nie tylko granie z żywym zespołem. Jego solowy projekt Tabu Duby był jednym z pionierskich na polu electro dub w Polsce.

Trzyosobowa wersja live act pozwoli poznać wielki dorobek Bakshishu z nieco innej strony. Bakshish powstał w 1982 roku w Kluczborku i to jeden z pierwszych i najważniejszych polskich zespołów reggae. 2017 był rokiem obchodów 35-lecia zespołu i był celebrowany m.in. specjalnym koncertem w Amfiteatrze Opolskim z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej i wieloma gośćmi. Bakshish nierozerwalnie związany jest długą historią z Ostródą, ale po raz pierwszy pojawi się tu jego sound systemowa wersja.

„Diament” https://www.youtube.com/watch?v=t5HkHtNMLx0

 

 

SIMONU & JAH VESTA SOUNDSYSTEM

(Polska)

Połączenie młodego małopolskiego soundsystemu z nawijaczem Simonu. Zapewniają dobrą zabawę i mają swoje piosenki.

Olkusko-krakowski sound Jah Vesta istnieje od dwóch lat i starają się postawić na nogi scenę reggae’owo – dancehallową w mieście wawelskiego smoka. Za deckami Selecta Piti – „ojciec dyrektor”. DJ Biały odpowiedzialny jest za wszystkie sample i pady, a obowiązki wokalne spoczywają na Miedzianobrodym i Simonu, zwycięzcom clashu nawijaczy na festiwalu Reggae na Piaskach.

Simonu – Młody Smok https://youtu.be/3oJiTU2kXnc

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.