SHAGGY „MR. BOOMBASTIC” GWIAZDĄ OSTRÓDA REGGAE FESTIVAL

Jedną z gwiazd tegorocznego Ostróda Reggae Festival będzie Shaggy, którego większość kojarzy chociażby z piosenką „Mr. Boombastic”.

Zdobywca wielu Grammy i jeden z najważniejszych jamajskich artystów cieszy się nieprzerwanym sukcesem w świecie reggae/dancehall, a jego wpływ na globalny pop jest niepodważalny. Ostródę po raz pierwszy najeżdża Mr. Bombastic. Możesz być pewny, że będzie fantastic!

Z początkiem kariery datowanym na początek lat 90-tych, Shaggy jest artystą, który osiągnął największy między stylowy sukces wywodząc się z dancehall reggae. W tej stylistyce muzycznej jego potencjał ocenia się jako jako komercyjnie największy. Jest artystą, któremu udało się utrzymać niezmiennie wysoką popularność dzięki wielu bardzo popularnym albumom. Jest jednym z niewielu artystów reggae, którym udało się dotrzeć na top sprzedaży albumów i singli pop w USA, nie wspominając wielu innych krajów, gdzie osiągnął wielki sukces.

Urodził się w 1968 roku w Kingston na Jamajce i naprawdę nazywa się Orville Richard Burrell. Pseudonim Shaggy zyskał jeszcze jako dziecko od bohatera ze „Scooby-Doo”. W wieku 18 lat osiedlił się z matką w Nowym Jorku, gdzie zaczął nawijać w sound systemie Gibraltar Musik. W 1988 roku Shaggy zasilił szeregi Marines, ale wciąż w wolnym czasie zajmował się muzyką.

Pierwszego singla „Man a Mi Yard” wydał w wieku 20 lat. „Mampie” stał się dużym hitem wśród fanów reggae w Nowym Jorku, a kolejny wypust Shaggy’ego „Big Up” to pierwsza z wielu kolaboracji z Rayvonem. Muzyczny rozwój zatrzymała na kilka miesięcy operacja „Pustynna Burza”, ale po powrocie z wojska Shaggy nagrał cover hitu ska Folkes Brothers „Oh Carolina”, który natychmiast stał się przebojem dosłownie wszędzie.

Debiutancki album “Pure Pleasure” został wydany w 1993 roku. Shaggy podbił Amerykę następną płytą “Boombastic” (1995). Utwór tytułowy sprzedał się w nakładzie ponad miliona sztuk, a płyta spędziła rok na pozycji 1 listy przebojów albumów reggae Billboard. Zdobyła nagrodę Grammy za najlepszy album reggae.

Rok 2000 to jedna z najlepiej sprzedających się płyt reggae w historii “Hot Shot”. Ważnym albumem był “Intoxication”, nominowany do Grammy, z hitami jak „Church Heathen”. W 2007 roku Shaggy otrzymał na Jamajce Order of Distinction. Rok później zaśpiewał oficjalny hymn Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej – „Feel the Rush”.

Jego ostatnim albumem jest “Out of Many, One Music” (2013) nagrany razem ze Sly & Robbie i bardzo wysoko oceniany za wspaniałe poczucie oryginalnego jamajskiego reggae. W 2012 Shaggy założył wytwórnię, Ranch Entertainment, Inc i wciąż z sukcesem wydaje kolejne single.

Jest także nieprzeciętnym biznesmenem i filantropem. Zawsze żył zgodnie z założeniem, że „dużo wymaga się od tych, którzy dużo otrzymują”. Założył Shaggy Foundation, organizację zajmującą się działalnością charytatywną i wspierającą szpitale. Przez cały długi czas kariery charyzmatyczny artysta zachował rozsądne podejście i umiejętnie prowadził swoją karierę. Stawił czoła przeciwnościom, osiągnął sukces na swoich zasadach i wciąż przełamuje bariery dla wszystkich tych, którzy ośmielą się iść jego drogą.

Shaggy w Ostródzie – możesz w to uwierzyć!?

3 komentarze

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.