SPEKTAKL „WOLA” W WYKONANIU GRUPY SUMIESZ

1. września 2023 roku w dużej sali Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie odbył się „Niesamowity Wieczór Artystyczny”, który łączył kilka różnych przedsięwzięć.

Pierwszym z nich była projekcja filmu, który ukazywał historię powstania pomysłów na stworzenie grupy teatralnej, czy klubu artystycznego dla kobiet i dzieci.

Kolejnym punktem wydarzenia była premiera spektaklu „WOLA” w wykonaniu Grupy Teatralnej SUMIESZ. Premiera była efektem warsztatów teatralnych, które prowadziła instruktorka – Marta Jankiewicz. Zajęcia trwały od grudnia 2022 roku i uczestniczyły w nich dzieci i dorośli z Ukrainy i Polski. Warsztaty realizowane były dzięki Stowarzyszeniu Inicjatyw Możliwych RzeczJasna.

Premiera spektaklu wzbudziła w widzach wiele emocji. Jak mówi instruktorka Grupy – Marta Jankiewicz:

„Spektakl powstał dzięki wyłącznie kreatywności uczestników, którzy zawsze chętnie brali udział w zajęciach. Sami tworzyli wszystkie scenki. Sami również stworzyli nazwę Grupy – SUMIESZ. Jest to ukraińskie słowo oznaczające po Polsku „MIESZANKĘ”, ponieważ wszyscy tworzyli mieszankę różnych osób, różnej narodowości, wieku, tradycji. Dzięki temu spektakl również pokazywał tą różnorodność, a z drugiej strony jedność tego, do czego każdy z nas dąży. Do wolności, do bycia wolnym i szczęśliwym. To nie tylko nasze prawo, ale nasza WOLA”.

Po spektaklu i podziękowaniach, które również były emocjonujące odbyła się prezentacja filmowa, pokazująca pracę oraz efekty pracy powstałego też dzięki SIM RzeczJasna Klubu Dobrego Dnia, który prowadziła Katarzyna Chwała i Yulija Kushnarova. Klub zrezszał kobiety z Ukrainy a także ich dzieci. Katarzyna Chwała prowadziła zajęcia artystyczne oraz Krąg Kobiet, natomiast Yulija Kushnarova prowadziła zajęcia z rzemiosła artystycznego dla dzieci i młodzieży. W ramach Klubu Dobrego Dnia odbywały sie także zajecia fotograficzne, rysunkowe i malarskie dla dzieci i dorosłych, które prowadziła Marta Jankiewicz.

Zaprezentowane zostały dwa amteriały filmowe, które pokazywały efekty prac z zajęć filmu oraz fotografii. Po projekcjach filmowych wszyscy widzowie mogli podziwiać efekty prac Kubu Dobrego Dnia w formie wystawy, która od samego początku była przygotowana po dwóch stronach sali. Realizację Wieczoru Artystycznego od poczatku wspierało Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych RzeczJasna oraz Biblioteka Multimedialna Powiatu Ostródzkiego „Przystań z Kulturą”.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.