UNIWERSYTET REGGAE 2022

Uniwersytet Reggae 2022

Tegoroczny Uniwersytet Reggae upłynie pod znakiem rocznic. Trzy spotkania, trzy premiery filmowe, dwa jubileusze, jedna premiera płytowa. Goście i gościnie z Polski i zagranicy.
This year’s Reggae University is marked by anniversaries. Three meetings, three film premieres, two jubilee celebrations, one album launch. Polish and international guests.
PIĄTEK 08.07.2022, godz. 13:00 Bakshish – 40-lecie
W dniu jubileuszowego koncertu Bartosz Wójcik, gospodarz Uniwersytetu Reggae, spotka z Jarkiem „Jarexem” Kowalczykiem, liderem najdłużej istniejącego polskiego zespołu specjalizującego się w muzyce jamajskiej. Rozmowa o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Bakshisha, w tym o najnowszej, premierowej płycie „Ego”.
08.07.2022, godz. 14:30
Polska premiera
REBEL DREAD
Reż. William E. Badgley | 87 min. | UK | 2020
Dokument o legendarnym filmowcu, DJu, muzyku i komentatorze społecznym, Donie Lettsie. Film oparty jest na bogatym archiwum samego bohatera i na opowieściach o jego londyńskich
doświadczeniach z lat 70. i 80. To wówczas był aktywnym uczestnikiem sceny punkowej i światka reggae, zyskując tytułowy przydomek „Rebelianta z dreadami”.
SOBOTA 09.07.22, godz. 13:00 Sześćdziesięciolecie niepodległości Jamajki
W ramach oficjalnych polskich obchodów 60-cio lecia niepodległości Jamajki, odbędzie się spotkanie z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego z Ambasady Jamajki w Berlinie, oraz Jamaica Tourist Board.
09.07.22, godz. 14:30
Polska premiera
STUDIO 17: THE LOST REGGAE TAPES
Reż. Mark James | 86 min. | UK | 2019
Założone przez Vincenta China i lokalizowane na piętrze, tuż nad sklepem płytowym Randy’s w Kingston, Studio 17 stało się świadkiem historycznych zmian, w których uczestniczyła Jamajka od
końca lat 50. XX wieku. To tu, już po uzyskaniu przez wyspę niepodległości 6 sierpnia 1962 roku, swoje utwory nagrywali Bob Marley and the Wailers, Lee “Scratch” Perry, Peter Tosh, Gregory Isaacs, Dennis Brown, Alton Ellis i wielu innych. Pod koniec lat 70. rodzina Chinów przeniosła się do Nowego Jorku, zakładając tam – poza sklepem – VP Records, największą wytwórnię muzyczną sprofilowaną na reggae, dancehall i inne gatunki karaibskie. Po 40 latach w opuszczonym jamajskim studio odnaleziono zaginione nagrania….
NIEDZIELA 10.07.22, godz. 13:00 Spotkanie z Michelą Greną
Rozmowa z wokalistką Wicked Dub Division, reprezentantką włoskiej sceny muzyki basowej. Michela Grena jest wszechstronną artystką i dlatego porozmawiamy także o innych projektach, w których bierze lub brała udział. O jej współpracy z North East Ska Jazz Orchestra oraz z Zion Train.
10.07.2022, godz. 14:30
Polska premiera
DANCEHALL’S ASIAN AMBASSADORS
Reż. Kaneal Gayle | 43 min. | Jamajka | 2017
„W swoim filmie dokumentalnym zatytułowanym Azjatyckie ambasadorki dancehallu, jamajski dziennikarz Kaneal Gayle wsłuchuje się w doświadczenia czterech Japonek pracujących w branży reggae. Są to: selektorka i producentka Bad Gyal Marie, nawijaczka / toasterka Rankin Pumpkin, tancerka Kiss Kiss, i radiowczyni Yumiko “Yumi” Gabe.” (Jamaica Observer, 2018)
Projekcja we współpracy z Festiwalem Filmowym Hairouna, Saint Vincent i Grenadyny
* Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu państwa

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.