SZYKUJE SIĘ OSTRE RĄBANIE W AMFITEATRZE (VIDEO)

Ekstremalne cięcie i rąbanie drewna w Ostródzie – Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników STIHL TIMBERSPORTS®  już za dwa tygodnie!

 

15 lipca o godzinie 17:00 w Ostródzkim amfiteatrze spotkają się najlepsi drwale w Polsce. Po raz kolejny rozstrzygną, który z nich jest mistrzem w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Zawody rozgrywane są w ramach popularnej na całym świecie serii STIHL TIMBERSPORTS®, więc z pewnością nie zabraknie emocji, zdrowej rywalizacji i ogromnego wysiłku!

 

Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników STIHL TIMBERSPORTS® odbędą się już po raz czternasty. Można zatem uznać, że ten wyjątkowy sport na stałe zagościł w nadwiślańskim kraju, gdzie zawody organizowane są wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną a wszyscy zawodnicy to strażacy. Skąd wzięła się ta niecodzienna dyscyplina? Już w XIX wieku w Australii drwale urządzali między sobą zawody w tym, kto szybciej i sprawniej radzi sobie z rąbaniem i cięciem drewna. W 1985 roku powstały zawody STIHL TIMBERSPORTS®, które od 2003 roku odbywają się również w Polsce.

 

W Ostródzie spotka się dwunastu najlepszych zawodników, spośród których wyłoniony zostanie nowy Mistrz Polski. W ruch pójdą piekielnie ostre siekiery i dwumetrowe piły napędzane siłą mięśni oraz monstrualne pilarki wyposażone w silniki, jakich nie powstydziłby się średniej wielkości samochód. Po tytuł Mistrza Polski sięgnie ten zawodnik, który zdobędzie łącznie najwięcej punktów we wszystkich sześciu rozgrywanych konkurencjach.

 

Sport dla prawdziwych twardzieli

W ramach zawodów z serii STIHL TIMBERSPORTS®  odbywają się konkurencje, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Każda z nich wymaga nie tylko wielkiego wysiłku, ale też ogromnych umiejętności, precyzji i opanowania. Wszystkie nawiązują do tradycyjnych prac, jakie od wieków wykonują drwale.

 

Underhand Chop 

Za pomocą specjalnej wyczynowej siekiery zawodnicy muszą jak najszybciej przerąbać kłodę drewna topolowego o średnicy 32 cm. Podczas konkurencji zawodnik stoi w rozkroku na kłodzie, rąbiąc ją najpierw z jednej, a następnie z drugiej strony. Konkurencja wymaga skupienia i precyzji, ponieważ ostrze uderza centymetry od stóp zawodników.

 

Stock Saw 

Kłoda topoli o średnicy 40 cm stanowi nie lada wyzwanie – nawet dla drwali wyposażonych w pilarki o wadze 7 kg i mocy 7,3 KM. W tej konkurencji zawodnicy muszą odciąć dwa krążki z tej ogromnej kłody.

 

Standing Block Chop

Ta konkurencja doskonale obrazuje codziennie zmagania zawodowych drwali. Stojącą pionowo kłodę o średnicy 30 cm zawodnicy rąbią specjalnie przygotowanymi, wyczynowymi siekierami. Wygra ten, który szybciej przerąbie ją na pół.

 

Single Buck  

Prawdziwe wyzwanie dla siły mięśni – 2-metrowa piła przeciwko kłodzie sosny o średnicy 46 cm. Zadaniem jest odcięcie krążka od poziomo ułożonej belki drewna.

 

Springboard

Wielkie show, w którym technika, precyzja i skupienie przesądzają o wygranej. W stojącej pionowo kłodzie zawodnicy muszą wyrąbać dwie kieszenie, w których umieszczają specjalnie wzmocnione deski i wspinają się wyżej. Finałem jest rąbanie wierzchołka o średnicy 27-cm, balansując jednocześnie 3 metry na ziemią!

 

Hot Saw    

Ekstremalne wyzwanie dla mięśni i finezji – jeśli finezyjną możemy nazwać monstrualną, ważącą 27 kg pilarkę o mocy 80 KM. Przy jej pomocy zawodnicy muszą odciąć trzy krążki drewna określonej grubości z poziomej kłody o średnicy 46 cm.

 

Ekstremalny dzień z ekstremalnym sportem

 

Mistrzostwa Polski STIHL TIMBERSPORTS® 2017 trwać będą jeden dzień, ale będzie to dzień gwarantowanych emocji na najwyższym poziomie. Przedsmakiem tego, co zobaczymy w Ostródzie było pokazowe wystąpienie broniącego tytułu mistrza z ubiegłego roku, Jacka Groenwalda, który jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Podczas spotkania z dziennikarzami, jeden z najlepszych polskich drwali sportowych zaprezentował trzy konkurencje: Standing Block, Single Buck i niezwykle widowiskową Hot Saw.

 

Wszyscy kibice zamierzający przyjechać do Ostródy mogą być pewni, że emocji nie zabraknie. – Przygotowania do zawodów trwają pełną parą. Ważne jest skupienie się na dopracowaniu techniki i precyzji, ale równie istotne są treningi siłowe. Na zawodach liczy się szybkość i determinacja, a konkurencja będzie bardzo silna. Wiem, na co stać resztę chłopaków, dlatego szykuję się na zaciętą walkę. Liczę na wygraną, nie będę tego ukrywał – mówi Jacek Groenwald, reprezentant Połczyna w woj. Pomorskim, aktualny Mistrz Polski STIHL TIMBERSPORTS®.

 

Zarezerwuj czas już dziś

 

Wstęp na Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników STIHL TIMBERSPORTS® jest bezpłatny. To jedna z niewielu okazji, aby zobaczyć w akcji drwali w sportowym wydaniu – zawodników, jakich nie spotkacie nigdzie indziej!

 

 

 

2 komentarze

W Polsce tą dyscyplinę uprawiają strażacy ochotnicy. Zawody zostały rozpropagowane przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, który wspólnie z firmą Stihl organizuje Mistrzostwa Polski. Strażacy podczas prowadzenia działań ratowniczych często posługują się pilarkami więc udział w zawodach jest doskonaleniem rzemiosła.

Taaa a drwali pewnie uczą sikać sikawkami i gasić pożary? Większej bzdury nie wymyślisz hehehe w tej Polsce wszystko na opak.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.