DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W SP NR 5 W OSTRÓDZIE

Naród żyje, dopóki język jego żyje, bez języka nie ma narodu”

K. F. Libelt

21 lutego obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO w celu upamiętnienia tragicznego wydarzenia w Dhace (Bangladesz).

Dzień Języka Ojczystego zwraca uwagę na to, że zachowanie różnorodności językowej świata jest bardzo ważne. W tym dniu w sposób szczególny przypominamy o konieczności troski o język ojczysty oraz języki zagrożone i ginące.

I tak w Szkole Podstawowej nr 5 w Ostródzie wszyscy włączyli się w tę akcję. Każdy miał okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat języka ojczystego. Na szkolnych korytarzach pojawiły się napisy z wyrazami, zwrotami, które sprawiają niemało problemów wielu Polakom. Napisy wzbudziły więc zainteresowanie nie tylko wśród uczniów. Polonistki przygotowały również zagadki językowe, które można było rozwiązać po zeskanowaniu kodów QR. Uczniowie sprawdzali swoje umiejętności i wytrwale zmagali się z zawiłościami języka. Okazało się, że była to atrakcyjna zabawa.

Podnoszenie świadomości językowej i kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę to zadanie nie tylko nauczycieli języka polskiego, ale wszystkich dorosłych. Dbając o język ojczysty, chronimy kulturę i tożsamość kulturową.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.