EKONOMIK NA TARGACH GASTRONOMICZNYCH

 

W dniach 13-14 maja w Arenie Expo Mazury odbyły się Targi Gastronomiczne „MAZURY HoReCa – festiwal smaków”, na których zaprezentowano nowoczesną ofertę produktów, akcesoriów, usług i rozwiązań dla szeroko pojętej branży gastronomicznej i hotelarskiej.

Podczas targów przeprowadzono kilka konkursów kulinarnych dla uczniów oraz zawodowców. W ich profesjonalnym przeprowadzeniu mieli swój udział uczniowie z „Ekonomika”. Podkreślili to prowadzący Karol Okrasa i Dariusz Struciński.

Paulina JaroszW piątek odbył się konkurs na najlepszy deser lodowy „Zielona Budka Master Challenge”. W zmaganiach konkursowych udział wzięli przedstawiciele szkół z różnych zakątków naszego kraju. Między innymi uczniowie z Sokółki, Olsztyna, Gorzowa Wielkopolskiego, Oświęcimia, Warszawy, Garwolina i Ostródy. ZSZ im. S. Petőfi reprezentowała Paulina Jarosz. Paulina jest debiutantem konkursowym i już sam udział w ogólnopolskich zawodach był dla niej dużym wyróżnieniem. Uczennica świetnie zaprezentowała swoje umiejętności, kreatywność, ale też zdobyła nowe doświadczenia.

W trakcie konkursu miało miejsce uroczyste podpisanie umowy patronackiej. Fundacja Klubu Szefów Kuchni objęła patronatem ZSZ im. S. Petőfi w Ostródzie.Podpisanie umowy patronackiej Tym samym szkoła stała się jedną z dwóch w kraju, która w ramach patronatu będzie intensywnie wspierana w kształceniu zawodowym uczniów przez mistrzów sztuki kulinarnej z tej Fundacji. Przedstawicielem z naszego regionu jest Dariusz Struciński z Hotelu Anders. W ramach umowy najlepsi szefowie kuchni będą m.in. dzielić się z uczniami oraz kadrą nauczycielską swoją wiedzą, doświadczeniem i zawodowymi umiejętnościami. Współpraca ma zapewnić uczniom dobre przygotowanie do zawodu, a szefom kuchni dobrych, kreatywnych i ambitnych pracowników oraz w przyszłości godnych następców.

W sobotę uczniowie walczyli o laury w Ogólnopolskim finale konkursu „Drób na polskim stole”. I tu też nie brakowało emocji oraz finezyjnych dań. „Ekonomik” godnie reprezentowała uczennica klasy pierwszej technikum żywienia i usług gastronomicznych – Michalina Stawiarska.

Tekst: Beata Wietek, Maja Kurdziel, Foto: Maja Kurdziel

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.