MŁODE PARLAMENTARZYSTKI Z EKONOMIKA

Uczennice Zespołu Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfi w Ostródzie: Paulina Jarosz   z klasy III ŻUG oraz Kamila Sarna z klasy II LP zdobyły mandaty do Sejmu Dzieci  i Młodzieży i reprezentowały nasz region podczas obrad, które odbyły się 1 czerwca w Warszawie.

Obrady XXII Sesji SDiM otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który powiedział: „Jestem wzruszony otwierając dzisiejsze obrady. Kilkadziesiąt lat temu gdy moi rówieśnicy chodzili do szkół, takich inicjatyw jak Sejm Dzieci i Młodzieży nie było. (…) To wyjątkowa okazja kiedy w Sejmie RP, w miejscu najważniejszych władz państwowych zasiada młode pokolenie posłów – juniorów”.

Jak co roku jest to okazja do kształtowania postaw obywatelskich młodych Polaków oraz szerzenia wśród nich wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej.

Tegoroczny temat przewodni Sesji brzmiał: Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości. Do udziału zaproszono młodzież zainteresowaną działaniem na rzecz swojej społeczności lokalnej. Paulina oraz Kamila przeprowadziły, we współpracy z Klubem Młodego Obywatela szereg działań mających na celu zbadanie stanu świadomości historycznej mieszkańców dotyczącej cmentarza „Polska Górka” w Ostródzie, a następnie stworzyły możliwość poszerzenia wiedzy o małej ojczyźnie poprzez organizację spotkań, wywiady, czy wystawę tematyczną.

Wrażenia, jakie przywiozły z Warszawy są potwierdzeniem ich wielkiego zaangażowania w konkursowy projekt: „Ocalić od zapomnienia”. Spotkały wielu znanych polityków, wymieniły poglądy z uczniami z całej Polski, a przede wszystkim miały okazję poznać zasady funkcjonowania Sejmu RP z bliska.

Głównym organizatorem XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej.

 

Tekst i foto: ZSZ im. S.Petöfi

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.