OGÓLNIAK: UCZNIOWIE Z NIEMIEC PRZYJECHALI W RAMACH WYMIANY

W Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie po raz kolejny powitano gości z Niemiec, którzy przybyli z partnerskiego miasta Osterode am Harz w ramach prowadzonej od wielu lat wymiany młodzieży. Wymiana odbyła się dzięki dofinansowaniu z ramienia Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy. Serdecznie powitano opiekunów grupy niemieckiej, p. Birgit Möller – Kühn i dyrektora szkoły, p. Dietmara Telge.

Po pełnym wrażeń pobycie grupy polskiej młodzieży nadszedł czas na rewizytę, która trwała od 12 do 16 czerwca 2023r. Goście zostali powitani oficjalnie przez Starostę Ostródzkiego, Andrzeja Wiczkowskiego i dyrektora Liceum Ogólnokształcącego Nr I, Piotra Patejuka. Uroczystości powitalne rozpoczęto tradycyjnym tańcem polskim, polonezem. Wystąpił również chór szkolny pod batutą Joanny Jaskółowskiej. Po poczęstunku grupa udała się na spacer, podczas którego zwiedzono Kościół Ewangelicko- Metodystyczny Łaski Bożej. Kolejną atrakcją były przepyszne pierogi w restauracji „Kresowa” i rejs statkiem po jeziorze Drwęckim. Uwieńczeniem dnia był godzinny relaks w ostródzkim Aquaparku. Odbyła się również krótka lekcja języka polskiego dla uczniów z Niemiec.
W kolejnych dniach odbyły się wycieczki do Gdańska, Karnit i Torunia. Był również czas na chwilę refleksji w obozie koncentracyjnym Stutthof w Sztutowie, miejscu tak ważnym dla historii Polski i Niemiec. Dobrą zabawę zapewniły polskie i niemieckie łamańce językowe, które były jednocześnie doskonałym treningiem językowym. Atrakcją podczas pobytu w Karnitach było również wspólne pieczenie chleba, ognisko i poczęstunek – zupa grochowa i kiełbaski.
Wymiana młodzieży to wartościowe doświadczenie dla młodych ludzi. To doskonała okazja do nawiązywania kontaktów, wymiany doświadczeń i poznania nowego kraju.
Źródło: Ewa Damasiewicz-Szymańska, Agnieszka Wrzesińska

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.