PAŹDZIERNIKOWE SPOTKANIA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR. 1 IM. POLSKICH NOBLISTÓW W BIBLIOTECE

Październik jest szczególnym miesiącem dla biblioteki szkoły. Zgodnie z inicjatywą Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego nazwano go  Miesiącem Bibliotek Szkolnych.

Z tej okazji, co roku, kadra pedagogiczna stara się szczególnie uczcić ten miesiąc, przygotowując w bibliotece wiele ciekawych zajęć dla swoich uczniów. Pracując
z młodzieżą, mamy do czynienia z różnymi oczekiwaniami i potrzebami ze strony czytelników. Staramy się im sprostać, organizując w bibliotece szereg inicjatyw.

W tym roku rozpoczęliśmy obchody Święta Bibliotek nietypową lekcją przedstawiającą historię książki. Uczniowie klas drugich i trzecich przygotowali dla swych młodszych kolegów i koleżanek inscenizację pod nazwą „Jak to z książką było”. Taka forma lekcji
z wykorzystaniem fragmentów poezji i prezentacji multimedialnej z pewnością lepiej zobrazowała uczniom historię książki i druku na przestrzeni wieków. Kolejną propozycją adresowaną do naszych uczniów w ramach obchodów Październikowego Miesiąca Bibliotek były Warsztaty Plastyczne prowadzone przez uczennice naszego gimnazjum: Monikę Zalewską i Julię Ruszczak. Poprowadziły one warsztaty graficzne, na których uczniowie mogli zdobywać nowe doświadczenia i szlifować swój warsztat plastyczny.

Jako, że propozycje bardzo spodobały się uczniom, nie zwalniając tempa, zorganizowana została kolejną imprezę biblioteczną. Tym razem była to akcja czytelnicza pod hasłem: „Uwolnij książkę”. W ramach tej akcji szkolni miłośnicy książek mogli się nimi wymieniać z innymi bibliofilami.

Dla uczniów ruszył też cykl zajęć rozwijających pod nazwą „Dzień gier planszowych w bibliotece”. Są to spotkania miłośników gier, które odbywają się w każdy poniedziałek miesiąca.

W dalszej kolejności powstał pomysł, by zorganizować wychowankom niecodzienny sposób spędzenia wolnego czasu w Halloween. Współczesna moda związana z tym świętem wzoruje się wyłącznie na kulturze Zachodu. Zapominamy, że w naszej słowiańskiej tradycji związanej ze Świętem Zmarłych funkcjonują tzw. Dziady. I to właśnie Mickiewiczowskie „Dziady” stały się tłem przewodnim dla  hallowenowego wieczoru pełnego magii, humoru i zabawy  „z dreszczykiem”.

Współczesna biblioteka, to nie tylko wypożyczalnia książek, ale także nowoczesna pracownia, w której wykorzystuje się m. in. techniki informatyczne i multimedialne. Przykładem takich działań w szkolnej bibliotece jest chociażby technika Sleeveface, z pomocą której promuje się nowości wydawnicze naszej biblioteki w przestrzeni internetowej. Uczniowie chętnie uczestniczą w przygotowaniu takich „reklam książek” – świetnie się przy tym bawiąc,  jednocześnie propagując czytelnictwo. To na pewno nie jedyne zajęcia, jakie mamy zaplanowane na ten rok szkolny, jeśli chodzi o pracę z tym szczególnym rodzajem czytelnika, jakim jest niewątpliwie uczeń szkolny.

Joanna Jasińska – nauczyciel biblioteki

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.