ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA U PRZEDSZKOLAKÓW ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BRZYDOWIE

W czwartek, 20 października dzieci z grupy przedszkolnej 0B ze Szkoły Podstawowej w Brzydowie obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka. Wychowawczyni Bożenna Molska oraz Sylwia Polewiak przygotowały z tej okazji wiele atrakcji. Na wspólną zabawę zostali zaproszeni rodzice maluszków, a także dyrektor Beata Kucharczuk.

Do sali przedszkolnej chętnie także zaglądali inni nauczyciele ze szkoły, aby spróbować przygotowanych smakołyków czy zrobić sobie zdjęcie w specjalnie na tą okazję przygotowanej makiecie pani lub pana ziemniaka.

Przedszkolaki spotkanie rozpoczęły od quizu, w którym głównym tematem był ziemniak dzięki czemu mogły się przekonać, że to warzywo jest wykorzystywane do wielu celów. Potem rodzice, dzieci i zaproszeni goście usiedli do wspólnego stołu, na którym królowały ziemniaczane potrawy. Były więc placki i babka ziemniaczana, frytki, gotowane w mundurkach całe ziemniaki, kopytka, kluski, a na deser chipsy. Warto dodać, że część pysznych potraw została przygotowana przez mamy przedszkolaków. Posiłek urozmaicała rozmowa, podczas której  najmłodsi dowiedzieli się, że ziemniaki można smażyć, gotować, piec i przyrządzać na wiele różnych sposobów.

Wszyscy najedzeni rozpoczęli prace nad ziemniaczanymi stworkami. Powstały bardzo ciekawe prace, w których dzieci, a także obecni rodzice wykazali się niezwykłą pomysłowością. Oczywiście nie zabrakło wycinania ziemniaczanych pieczątek, z których potem powstały niezwykle barwne obrazy. Każdy chętny mógł wziąć także udział w sesji zdjęciowej i wcielić się w postać pani lub pana ziemniaka.

Podsumowując niezwykle popularne w Polsce i wielu krajach ziemniaki w pełni zasługują na swoje święto. Można z nich przyrządzić wiele różnych, smacznych potraw czy wykorzystać w zabawie. Mogą być także okazją do bardzo miłych i udanych spotkań.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.