NOWY ZAWÓD W SAMORZĄDACH

Resort pracy proponuje wydłużenie listy stanowisk w samorządach. Wśród nowych zawodów znajdzie się m.in. analityk baz danych


Projekt rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych przygotowany przez ministerstwo pracy przewiduje rozszerzenie wykazu stanowisk w administracji samorządu terytorialnego. Chodzi głównie o zawody informatyczne.

Jak poinformowano, rozwiązanie to jest odpowiedzią na postulaty środowiska samorządowego reprezentowanego w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Obecnie tabele przewidują jedynie dwa stanowiska informatyczne: informatyka i starszego informatyka. Ze względu na rozwijającą się informatyzację urzędów i samorządowych jednostek organizacyjnych niezbędne jest jednak rozszerzenie tej grupy.

Dlatego resort pracy zaproponował, by do obecnego wykazu dodać stanowiska: programisty aplikacji, projektanta systemów teleinformatycznych, analityka (systemów teleinformatycznych, baz danych, sieci komputerowych), administratora (baz danych, systemów komputerowych, zintegrowanych systemów zarzadzania) oraz konsultanta do spraw systemów teleinformatycznych. Jak podkreślono, przyjęte nazewnictwo jest zgodne z aktualną klasyfikacją zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy.

Projekt nowelizacji rozporządzenia zakłada ponadto uzupełnienie tabeli stanowisk o dziennego opiekuna i ratownika medycznego, a także zmiany w odniesieniu do terapeuty zajęciowego.

W projekcie jest również mowa m.in. o inspektorze ds. BHP, szefie ochrony i wartowniku-konwojencie. Ponadto ministerstwo dodało do wykazu obejmującego wszystkie urzędy recepcjonistę (do tej pory przypisanego do samorządowych jednostek organizacyjnych).

Zmiany mają wejść w życie z początkiem przyszłego roku. Poza rozszerzeniem wykazu stanowisk w samorządach projekt zakłada m.in. podwyższenie minimalnego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników samorządowych

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.