OBOWIĄZKOWO DWIE KAMERY W LOKALACH WYBORCZYCH

Dwie niezależne kamery cyfrowe, rozdzielczość co najmniej full HD, zasilanie awaryjne – to warunki techniczne transmisji z lokalu wyborczego, które określiła PKW.

Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła we wtorek uchwałę ws. określenia warunków technicznych transmisji z lokalu wyborczego oraz rejestracji obrazu i dźwięku, w przypadku, gdy transmisja nie jest możliwa.
W odniesieniu do urządzeń rejestrujących obraz zapisano, że muszą to być co najmniej dwie niezależne kamery cyfrowe o obiektywie szerokokątnym (co najmniej 120 stopni) i rozdzielczości co najmniej full HD.
Dodatkowo, zgodnie z uchwałą, wymagane są co najmniej dwa urządzenia rejestrujące dźwięk (dopuszcza się rejestrację dźwięku za pomocą kamer).
Konieczne jest też zainstalowanie urządzenia zapewniającego zasilanie awaryjne, gwarantujące podtrzymanie pracy urządzeń rejestrujących przez okres nie krótszy niż 2 godziny.
Jak wynika z dokumentu, potrzebny będzie też nośnik pamięci pozwalający na zarchiwizowanie transmisji w jakości full HD.

Szefowa KBW  Magdalena Pietrzak poinformowała 28 marca na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, że „nie będzie obowiązkiem samorządów zakup urządzeń związanych z transmisją z głosowania”. „Zakup, jeśli będzie realizowany, będzie wykonywany centralnie” – powiedziała Pietrzak.

Jak wyjaśniała, przyczyną przyjęcia takiego scenariusza jest m.in. chęć zapewnienia bezpieczeństwa transmisji.

„Staramy się przygotować takie rozwiązanie, które nie będzie angażowała państwa przy obsłudze tych urządzeń” – zadeklarowała.

W stanowisku z początku marca Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że „przygotowanie komisji oraz zakup m. in. urządzeń do transmisji lub rejestrowania czynności komisji należy do kompetencji gmin”.

W świetle znowelizowanego Kodeksu wyborczego, do zadań urzędników wyborczych, którzy zostaną powołani w każdej gminie, należeć będzie natomiast zapewnienie sprawnego funkcjonowania obwodowych komisji wyborczych. W szczególności chodzi o przygotowanie i nadzór – pod kierownictwem komisarza wyborczego – nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych. W tym kontekście w ustawie jest mowa m.in. o transmisji internetowej z lokalu wyborczego.

Samorząd PAP

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.